A’dan Z’ye Stüdyo Referans Kulaklık ve 2020’nin En İyi Seçenekleri

5 dk'lık okuma süresi

Referans kulaklık, stüdyo kulaklığı, monitör kulaklık… Tüm bunlar ne oluyor, bildiğimiz kulaklıktan farkı ne? İşte bu yazımızda hem profesyonel kulaklıkların ne olduğunu anlattık hem de yüzlerce farklı model arasından senin için seçtiğimiz en iyi stüdyo referans kulaklık seçeneklerini sıraladık.

Öncelikle bildiğimiz günlük kulaklıkla stüdyo referans kulaklık dediğimiz cihazların çok farklı olduğu belirtmekte fayda var. Çoğunlukla stüdyolarda kullanılan bu kulaklıklar aynı zamanda DJ’ler ve canlı performans yapan sanatçılar tarafından sahnelerde de kullanılıyor. Bu sebeple, eğer istediğin kulaklığı günlük bir amaç için satın alacaksan, referans kulaklıklara hiç bakmamanı tavsiye ederiz. Biz yine de öğrenmek isteyenler için anlatmaya devam edelim.

Gündelik kulaklıklarla arasındaki farka bakacak olursak çok basit bir anlatımla, “Sesin en saf halini sana iletiyor.” şeklinde bir cümle kurabiliriz.

Bu durumda “Gündelik yaşamda bangır bangır müzik dinlediğimiz kulaklıklar bize nasıl bir ses iletiyor?” diye sorduğunu duyar gibiyim. Bu sorunun cevabı ise kimilerinin “kulaklık karakteri” diye nitelendirdiği, kulaklığın müziği sana daha hoş göstermek için bas (bass), tiz (treble) veya orta (mid) seslerini süsleyerek “bangır bangır” karşına çıkarması. Buradan yola çıkarak, bu kulaklıkların sesi olduğu gibi refere etmesinden dolayı referans veya monitör ismini aldığını söyleyebiliriz.

Bu kulaklık türünde duyduğumuz sesin uygun olup olmadığını ölçebilmemiz için ise doğal olarak, sesi ne kadar düz (flat), bir diğer adıyla nötral (neutral) ilettiğine bakıyoruz. Tabii ki bunun dışında da dayanıklı bir malzemeden üretilmiş olması, sökülüp takılabilen parçalara ve uzun bir kabloya sahip olması gibi özellikler de kayıt alırken veya prodüksiyon aşamasında kullanacağımızı göz önünde bulundurursak kulaklığı değerlendirirken oldukça önem teşkil ediyor.

Türkiye’de satılan referans kulaklıklarla alakalı bir diğer durum ise distribütörlerin tercihi veya talebe göre yapılan fiyatlandırmadan kaynaklı olarak, bazı stüdyo kulaklıklarının normalde olması gereken fiyat bandından oldukça yüksek seviyelerde satıldığını görebiliyoruz. Bu sebeple kulaklığın Türkiye fiyatının yüksek olması, sana o fiyat bandındaki diğer kulaklıklarla benzer seviyelerde bir kaliteye sahip olduğunu düşündürtmesin. 

Son olarak senin için hazırladığımız listeye geçmeden önce mutlaka değinilmesi gereken bir konu daha olduğunu düşünüyoruz. Stüdyo kulaklıklarında deneyim oldukça önemli, kulaklığın yapısına alışkanlık kazanmak gerekiyor zira kulaklığın hangi sesleri sana daha net sunduğunu veya hangi sesleri daha kısık ya da yüksek ilettiğini kulaklıkla belirli bir süre çalıştıktan sonra daha net anlayabiliyorsun ve kulaklığın sana refere ettiği sesi kendi fikrinle olgunlaştırarak üretimine başarılı bir şekilde devam edebiliyorsun.

Uzun lafın kısası diyerek, senin için seçtiğimiz en iyi stüdyo kulaklıklarının ilkiyle başlayalım:

AKG K52 Stüdyo Kulaklık – 410 ₺

stüdyo referans kulaklık

Rahat tasarlanmış kafa bandı ve 2,5 metrelik kablosuyla uzun süreler kullanım için gayet uygun. Bununla beraber listemizdeki en uygun fiyatlı ürün olmasına rağmen performansıyla kullananları gayet memnun ediyor. Kablosunun sökülemiyor oluşu ise bu ürünü rakiplerinden bir adım geride bırakan özelliklerden. 

Tür: Kulak Üstü/Closed Back

Frekans Aralığı: 18-20000 Hz

Sürücü Boyutu: 40 mm

Empedans (Ω): 32 ohm

KZ ZSX Terminator 5BA + 1DD Hibrit Kulak İçi Kulaklık -479 ₺

stüdyo referans kulaklık

Normalde birçok kulaklıkta sesi üreten 1 adet sürücü bulunurken bu kulaklığın her bir tarafında 6 adet yani toplamda 12 adet sürücüsü bulunuyor. Bu sayede sesi oluşturan frekansları çok daha temiz üretebiliyor. Birçok profesyonel sanatçı tarafından da sahnede kullanıldığına şahit olduğumuz bu ürün, kulak içi olmasına rağmen monitör kulaklıklar arasında oldukça ön planda.

Tür: Kulak İçi/Closed Back

Frekans Aralığı: 7-40000 Hz

Sürücü Boyutu: 10 mm

Empedans (Ω): 24 ohm

Sennheiser HD 200 Pro Stüdyo Kulaklık – 625₺

stüdyo referans kulaklık

184 gr ağırlığıyla rakiplerine göre oldukça hafif olan bu ürün ayrıca 2 metrelik bir kablo uzunluğuna sahip. Bununla birlikte markanın ürettiği özel transdüserler ile güçlü baslara sahip olağanüstü bir stereo ses reprodüksiyonu sunuyor.

Tür: Kulak Üstü/Closed Back

Frekans Aralığı: 20-20000 Hz

Ağırlık: 184 gram

Empedans (Ω): 32 ohm

AKG Pro Audio K240 Semi-Open Profesyonel Stüdyo Kulaklık – 809₺

stüdyo referans kulaklık

Listemizdeki tek yarı açık yapıya sahip kulaklık olan bu model, özellikle yarı açık tipteki kulaklık kullanıcılarının sıklıkla tercih ettiği bir ürün. Genel tercih kapalı veya açıklardan yana çünkü yarı açık kulaklık yapmak istediğin iş için biraz arada kalmış bir tercih olabiliyor, fakat 3 metrelik bir kabloya sahip olan bu cihaza mutlaka göz atmanda da fayda var. 

Tür: Kulak Üstü/Semi-Open Back

Frekans Aralığı: 15-20000 Hz

Sürücü Boyutu: 30 mm

Empedans (Ω): 55 ohm

AKG Pro Audio K612 Pro Referans Stüdyo Kulaklık – 1.590 ₺

stüdyo referans kulaklık

Rahat bir kafa bandının olması ve 3 metrelik kabloya sahip olması kullanım kolaylığı açısından oldukça önemli. Buna karşın kablonun sökülemiyor oluşu ve 120 ohm’luk empedansı satın alırken göz önünde bulundurulması gereken detaylar.

Tür: Kulak Üstü/Open Back

Frekans Aralığı: 12-39500 Hz

Ağırlık: 235 gr

Empedans (Ω): 120 ohm

Audio Technica ATH-M50x Profesyonel Stüdyo Monitör Kulaklık – 1.685 ₺

Profesyonel kulaklıklar arasındaki en popüler ürünlerden biri olmakla beraber, kullanıcılarından şikayet duyman bile oldukça güç. Bir kere deneyimledikten sonra gerçekten kendini fazlasıyla sevdiren bir ürün. Bununla beraber biri 3 metre olmak üzere 3 adet kabloya sahip ve 90 derece dönebilen kulak kapsülleri var. Ayrıca kapsüllerin katlanabilir olması taşıma kolaylığı sağlıyor.

Tür: Kulak Üstü/Closed Back

Frekans Aralığı: 15-38000 Hz

Sürücü Boyutu: 45 mm

Empedans (Ω): 38 ohm

Beyerdynamic DT 770 M Monitör Kulaklık – 2.853 ₺

Üst düzey bir ses markasının ürünü olan bu kulaklık stüdyo referans kulaklıklar arasında, özellikle yurt dışında ufak çaplı bir üne de sahip. Rahat bir kafa bandı ve 3 metre uzunluğundaki kablosuyla konforunun bozulmasını önlüyor. Bunun yanında 300 gramlık ağırlığı bu ürünün rakiplerine karşı bir adım geride kalan yönlerinden.

Tür: Kulak Üstü/Closed Back

Frekans Aralığı: 5-30000 Hz

Ağırlık: 300 gram

Empedans (Ω): 80 ohm

Audio Technica ATH-E70 Kulak İçi Monitör Kulaklık – 4.390₺

Yüksek derecede izolasyona sahip bu kulaklığın aynı zamanda takıp çıkarılabilir 160 cm lik bir kablosu mevcut. 3 adet dengeli armatür türünde sürücüye sahip olması bütün frekans aralığını çok temiz bir şekilde üretebilmesine olanak sağlıyor. Bununla birlikte kulak içi monitörler arasında en iyi ürünlerden biri de denebilir.

Tür: Kulak İçi/Closed Back

Frekans Aralığı: 20-19000 Hz

Sürücü Tipi: 3 Adet Dengeli Armatür

Empedans (Ω): 39 ohm

Audio-Technica ATH-R70x Open-Back Kulaklık – 3.799 ₺

Sökülebilir kablosu, rahat kafa bandı ve oldukça yumuşak kulak yastıkları sayesinde oldukça konforlu bir ürün. Açık bir kulaklık olması ise özellikle mix yaparken sana kolaylık sağlıyor. Ayrıca çok şık bir taşıma kılıfı mevcut. Buna karşın empedansının 470 ohm olması satın almadan önce mutlaka göz önünde bulundurman gereken bir detay.

Tür: Kulak Üstü/Open Back

Frekans Aralığı: 5-40000 Hz

Sürücü Boyutu: 45 mm

Empedans (Ω): 470 ohm

“Stüdyo referans kulaklıkları tamam ama ya diğer kulaklıkları nasıl seçmeliyim?” diyorsan, daha fazla düşünme. P&M’ye gel ihtiyacına ve bütçene en uygun kulaklık seçeneklerini senin yerine biz bulalım!

Yusuf Kerem Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir