Furkan Usak Boğaziçi Üniversitesi İnşaat mühendisliği öğrencisi; hikaye,deneme, makale yazar. Yazı işleri şövalyesi.

Amacınıza Göre Alabileceğiniz En İyi 5 Mouse

3 dk'lık okuma süresi

Genellikle göz ardı edilse de bilgisayar alırken yanında doğru çevre birimlerini satın almak çok önemlidir. Üzgünüm ama 10000 TL vererek aldığınız bir oyun bilgisayarının yanında sizin için en uygun olan klavyeyi, kulaklığı ya da fareyi seçmediğiniz zaman optimum performansı sağlayamazsınız. Biraz masrafları kısmak için 20 TL’ye aldığınız fare teklediği için ölünce, ya da önemli bir işin ortasında klavyenin tuşları basılı kalınca elinizdeki bilgisayarın da hiçbir önemi kalmaz gözünüzde. Peki ne yapacağız? Price&Me okuyacağız. Biz yine duramadık, kullanım amacınıza göre 5 mouse çeşidini sizin için listeledik.

Ancak bir dakika, önce mouse alırken nelere dikkat edilir onları anlatalım.
Mouse Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Tasarım: Tasarım çoğumuzun baktığı, ancak pek de bir şey göremediği bir unsur. Sağından solundan ledler fışkıran, odanızın bir eğlence mekanına dönmesini sağlayan mouselar “iyi” bir tasarıma sahip olarak algılanmamalı çünkü tasarımın amacı sizin elinizdeki mouseun elinizi yormaması ve işinize maksimum kolaylığı sağlamak, ışık saçmak değil. 
  • DPI aralığı: Mouseunuzun sahip olduğu DPI aralığı mouseun ne kadar hassas hareket edebileceğini bize anlatır. DPI’ın açılımı Dots Per Linear Inch’dir ve inch başına mouseun okuyacağı nokta anlamına gelir. Kafanız karışmasın lütfen, Mouseunuzu hareket ettirdiğinizde ekrandaki imlecin ne kadar hareket edeceğini ayarlıyor sadece. 
  • Ergonomi: Tasarım kısmında da bahsettiğimiz üzere satın aldığınız mouse ergonomik olmalıdır. Günümüzün belki bir belki on bir saatini bilgisayar başında geçirdiğimiz göz önünde bulundurulursa mouse ile geçirdiğimiz zamanın da azımsanmayacak seviyede olduğunu anlamak ve rahat edemeyen bir elde ne kadar sorun oluşabileceğini anlamak hiç de zor olmasa gerek.
  • Kablolu mu Kablosuz mu: Hem oyuncular, hem tasarımcılar hem de diğer kullanıcılar için mouse alırken ilk akla gelen soru mouseun kablolu kablosuz mu olacağı oluyor. Kablosuz mouse kullanım ve taşıma kolaylığı açısından oldukça avantajlı olsa da milisaniyeleri kovalayan kullanıcılar ve pil değiştirmekten nefret edenler için bir işkence haline gelebiliyor. Eğer “Ben mouseumu taşırım kardeşim, ben nereye mouse oraya!” ya da “yıl olmuş 2020 hala kablo toplamakla, kablo kırılmasıyla mı uğraşacağım!” diyenlerdenseniz kablosuz bir mouse almak sizin için en doğru tercih olacaktır. 

Mouse alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğini ayrıntılı olarak anladığımıza göre bizim listemize geçebiliriz.

Logitech Mx Master

İş Dünyasında Öne Geçmek İsteyenlere!
Tutuş kolaylığı, ergonomik tasarımı ve devasa pil ömrü ile gönüllerimizi fethetti. Peki devasa pil ömrü derken neyden bahsediyoruz? Hemen açıklayalım, Logitech Mx Master tek şarj ile 40 güne kadar çalışabiliyor ve sadece 4 dakika şarj edildiğinde tüm gün kullanılabilecek kadar şarj oluyor. Kablosuz eşyaları kullanmayı işkence haline getiren şarj konusunu Logitech çok güzel çözmüş. Aynı anda 3 cihazda kullanılabilme özelliği sayesinde de çoklu cihaz kullanımı konusunda devrim yaratıyor. 

SteelSeries Rival 710

Oyunlarda rekabeti sonuna kadar götürenlere!
Steelseries Rival 710 rekabet sever oyuncuların gözdesi. Ayarlanabilir OLED ekranı, 100-16000 DPI aralığı, 60 milyona kadar tıklanma kapasitesi ve atanabilir tuşlarıyla bir oyuncunun isteyebileceği her şeyi üzerinde barındırıyor. Discord’a adapte olabilen OLED ekranı sayesinde sürekli mesaj atan arkadaşlar yüzünden iki dakikada bir Alt+Tab yapmak yerine mouseumuzun ekranından olanı biteni takip edebiliyor, oyun zevkimizi hiçbir şeyin bölmesine izin vermiyoruz!

Logitech G203 Prodigy

Bütçesi ile dost kalmak isteyenlere!
“Ya ben bu işin içinden 500TL ödemeden çıkamaz mıyım?” dediğinizi duyar gibiyiz. İşte Logitech G203 Prodigy tam olarak sizin bu sorunuz temel alınarak üretildi. Bütçenizi sarsmayacak, elinizde hasar oluşturmayacak, özelleştirilebilir tuşları sayesinde birçok işinizi kolaylaştıracak. G100S serisinden esinlenilen tasarımıyla da oldukça tanıdık olan G203 Prodigy, pamuk elleri cebe götürmek istemeyenlerin gözdesi! 

Logitech Anywhere MX 2S

Göçebe Kültüründen kopamayanlara!
Adından da anlayabileceğiniz üzere Logitech Anywhere MX 2S siz her yere götürebilir. Dağda taşta denizde rahat rahat kullanın diye tasarlandı. 200-4000 DPI aralığında kullanım, 7 tuş ve hızlı şarj özelliği ile öne çıkıyor. Sadece 3 dakikalık şarj ile bir gün kullanılabilen Anywhere MX 2S bu konuda MX Master’ı bile geride bırakıyor. Gezmeyi hayat felsefesi haline getirmiş ve küçük bir mouse arayışında olan kullanıcıların düşünmeden satın alması gereken bir mouse Logitech Anywhere MX 2S. 

Anker Vertical Ergonomic Optical Mouse 

Ergonomiyi Önem Sırasında En Üste Koyanlara!
Yazının başından beri ergonomik mouse kullanmanın öneminden bahsediyorduk, şimdi de repeated strain injury (çok fazla klavye/mouse kullanan insanlarda el ve bilekte uyuşma) mağdurlarına kullanması önerilen bir mouse ile, Anker Vertical ile, sizlerleyiz. İlk bakışta tuhaf olduğu düşünülen ancak uzun kullanımda büyük rahatlık sağlayan ve önemli bir husus olarak bütçe dostu bir mouse olan Anker Vertical Ergonomic Optical Mouse şekil önyargılarınızı kırıp satın almanız gereken bir mouse. Unutmayın, sağlık varlıktan yeğdir. 


Evet, listemizin sonuna geldik. Listemizdeki ürünleri en uyguna satın alabilmek için başlıktaki linklere tıklamayı, farklı ürünler için ise Price&Me üzerinden bize ulaşmayı unutmayın. Farklı bir yazıda görüşmek üzere, esen kalın. 


Furkan Usak Boğaziçi Üniversitesi İnşaat mühendisliği öğrencisi; hikaye,deneme, makale yazar. Yazı işleri şövalyesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir