Bütçenize Uygun Oyun Canavarı 3 Sistem Toplama Tavsiyesi!

4 dk'lık okuma süresi

Oyun oynamak her ne kadar cep telefonlarımızla bile mümkün olsa da, rekabetçi çok oyunculu oyunlar veya gerçekçi dokulara sahip AAA oyunlar için hala masaüstü bilgisayarların gücüne ihtiyaç duyuyoruz. Her geçen sene oyunlar sistemlerin sınırlarını daha çok zorluyor ve uyum sağlamakta zorlanıyoruz. En yeni oyunlarda yüksek performans alabileceğimiz ve uzun yıllar güncelliğini koruyacak bir masaüstü bilgisayar toplamak da haliyle maliyetli oluyor. Bütçenize uygun toplama bilgisayarlarımızı sizler için derledik…

Başlamadan önce, oyun amaçlı sistem toplarken her parçada nelere dikkat ettiğimizden bahsedelim. Siz de önerdiğimiz listede kendi özelleştirmenizi yaparken bu hususları göz önünde bulundurmalısınız. Parçaların her birinin diğerleriyle uyumlu olması, harcadığınız her TL’nin size performans olarak dönmesi için çok önemli. 

İşlemci:


İşlemci tarafında 2 farklı markamız var, Intel ve AMD. Biz 3 sistemde de AMD kullandık, çünkü son yıllarda fiyat-performans alanında AMD Intel’i sollamış durumda. Tabi ki bu Intel tamamen kötü demek değil, fakat AMD’nin işlemci mimarisinde Intel hala 14nm kullanırken önce 12nm sonra da 7nm’ye kadar inmiş olması onu tercih etmemize sebep oluyor. İşlemci alırken dikkat etmemiz gereken en önemli unsur, Anakart ile uyumlu olması. Ek olarak işlemcimizin ekran kartına darboğaz yapmamasına dikkat etmemiz gerekiyor. Üst seviye bir ekran kartı alt seviye bir işlemcide darboğaz yaşayacak ve tam performanslı çalışamayacaktır, fakat oyun performansını belirleyen en büyük etken ekran kartı olduğundan, bütün parayı işlemciye harcamak da pek mantıklı değildir. 


Anakart: 


Bilgisayar toplarken genelde önce işlemci seçilir, sonra ona uygun anakart bakılır. AMD son yıllarda hep AM4 soket tipli işlemci ürettiği için tamamen uyumsuzluk söz konusu değil, fakat optimizasyon problemleri yaşamamak için güncel yonga setine sahip anakart almakta fayda var. 


RAM:


Geçici bellek dediğimiz RAM, bilgisayarımızın açıkken geçici olarak kullandığı hafızadır. Örneğin, Google Chrome kullanırken aynı anda çok fazla sekme açmamız yüksek RAM kullanımına sebep olur. AMD Ryzen işlemciler çift kanal RAM’lerle daha yüksek performans verdiği için 16 GB tek RAM almak yerine 2 tane 8 GB RAM almayı tercih ediyor olacağız. Dikkat etmemiz gereken bir diğer nokta da RAM’imizin hızının Anakart tarafından destekleniyor olması. Örneğin 2133 MHz destekli bir anakartla 3200 MHz RAM almamız, boşuna masraf yapmamıza sebep olur. 


Ekran Kartı: 


Geldik oyun performansımızı en çok etkileyen parçaya. Burada da yonga üreticisi 2 markamız var: Nvidia ve AMD. AMD yine fiyat/performans tarafında daha başarılı ürünler ortaya koyarken, Nvidia üst segmentte daha iyi ürünler veriyor. Biz de bu yüzden üst seviye önerimizde Nvidia’ya yer verirken, diğer sistemlerde AMD kullandık. Yongadan bağımsız olarak, kartın üreticisi ve soğutma sistemi de tabi ki çok önemli. Listemizdeki bütün ekran kartları en az çift fanlı ve üreticileri sektörün bilinen firmaları arasında yer alıyorlar. 


Depolama: 


Depolama tarafında kesinlikle SSD kullanıyoruz. Eğer performansın önemsiz olduğu bir şekilde (örneğin film depolamak için) yüksek kapasiteye ihtiyacınız var ise de, SSD’nin yanına HDD alabilirsiniz. HDD dediğimiz eski nesil hard diskler artık güncel ihtiyaçlarımız yeterli değil. Önerilerimizden 2’si Sata 3 tipi SSD iken, biri M.2 tipi SSD. M.2 tipi SSD’ler klasik SSD’lerden teoride 3-5 kat daha hızlı çalışırlarken, pratikte bilgisayarın açılışında %5 gibi bir performans artışı sağlayabiliyorlar. Dolasıyıyla, bütçeyi akıllıca kullanırken Sata 3 SSD tercihi yapabilirsiniz.


Kasa:


Kasa alırken biraz estetik zevk önemli tabi ki, fakat daha önemlisi kasanın hava sirkülasyonunun iyi olması. Siz oyun oynarken oluşan sıcak havayı sistemden uzaklaştırma konusunda güvenebileceğiniz bilgisayar kasaları seçtik.


Güç Kaynağı (PSU): 


PSU alırken dikkat etmemiz gereken en temel unsur tabii ki gücü. Daha yüksek performanslı işlemciler ve ekran kartları daha çok enerji harcayacaktır. Seçtiğiniz parçaları besleyebilecek minimum güç kaynağını internette pek çok site üzerinden hesaplayabilirsiniz. 
Şimdi gelelim sistem tavsiyelerimize.


Giriş

toplama

İşlemci : AMD Ryzen 5 1600 12nm (Rev2)

Anakart : MSI B450M-A Pro Max

Ram : Corsair Vengeance LPX 16GB(2x8GB)

Ekran Kartı :Gigabyte GeForce RTX 2080 Super Gaming OC 8 GB

SSD : Samsung 860 Evo 250GB Sata3 SSD

PSU + Kasa : Powerboost VK-G3902S 600W

Giriş seviyesi oyun bilgisayarımızda işlemci olarak Ryzen 5 1600’ün yenilenmiş versiyonunu kullanıyoruz. Eski 1600’den farklı olarak 12nm mimariyle üretilen işlemci tam bir fiyat performans canavarı. Satın aldığınız yerde 12nm olan yenilenmiş versiyonu almış olduğunuzdan emin olun, çünkü AMD bu modelde dış kutudan anlaşılabilecek bir farklılık sunmuyor.  16 GB RAM’e sahip sistemimizde 8 GB RX580 kullanıyoruz. SSD kapasitesini ise dilerseniz biraz bütçeyle arttırabilir, ya da yanına ekstra HDD alabilirsiniz. Sistemdeki bütün parçaların en uygun fiyatlarını Price&Me linkleri üzerinden bulabilirsiniz. Fiyatlar değişmekle beraber, sistemin toplam fiyatı yaklaşık 5.500 TL. 

Orta

toplama

İşlemci : AMD Ryzen 5 2600x

Anakart : MSI B450M-A Pro Max

Ram : Corsair Vengeance LPX 16GB(2x8GB)

Ekran Kartı : Sapphire Pulse RX5700

SSD : Samsung 860 Evo 500 GB

PSU + Kasa : Powerboost VK-G3902S 600W

Orta seviye oyun bilgisayarımızda işlemci tarafında 2. Nesil Ryzen 5 2600x kullanıyoruz. Yine 16 GB RAM’ e sahip olan sistemimizde, depolama kapasitesinde artışa gidiyor ve 500 GB SSD tercih ediyoruz. İki sistem arasındaki en büyük fark ekran kartı tarafında oluyor, AMD’nin an itibariyle en güçlü 2. grafik kartını kullanıyoruz. Yine en uygun fiyatları Price&Me linkleri üzerinden bulabilirsiniz, toplam fiyat bugün için yaklaşık 6000 TL. 

Üst

toplama

İşlemci : AMD Ryzen 5 3600

Anakart : MSI MPG X570

Ekran Kartı : Gigabyte GeForce RTX 2080 Super

Ram : Corsair Vengeance LPX 16GB(2x8GB)

SSD : Samsung 970 Pro Nvme 512GB 

Kasa + PSU : Cooler Master MasterBox MB511

Bu performans canavarı bilgisayarımız uzun yıllar yüksek performans gösterecek olmasının yanı sıra, yaklaşık 14.000 TL’lik fiyatıyla da aslında çok iyi. İçinde AMD’nin 3. Nesil 7nm mimariye sahip Ryzen 3600 işlemcisi yer alıyor ve bu sefer anakart tarafında da yükseltme yapıyor, daha güncel x570 yongasına yer veriyoruz. Depolama tercihimizi de yukarıda anlattığımız üzere M.2 tipi SSD’den yana kullanıyoruz.  Grafiklerimize can verecek olan ekran kartımız ise Asus’un Rog Strix serisinden RTX 2070 Super oluyor. Bu grafik canavarı kartımız aynı zamanda gerçek zamanlı ışın izleme teknolojisi Ray Tracing destekli geliyor. Aşağıda Ray Tracing teknolojisinin neler vaad ettiğini görebileceğiniz bir video yer alıyor: 


Bitirmeden önce, belirtmiş olalım. Masaüstü bilgisayarlar özelleştirilebilmeleri ve gerektiğinde daha üst donanım ile güncellenebilmeleri açısından da tercih edilirler. Dolayısıyla bu donanımlardan kendinize göre bazı parçaları değiştirebilirsiniz, uyumlu oldukları sürece tabii ki. Eğer bütçenize en uygun bilgisayarı veya herhangi bir parçasını bulmak istiyorsanız, Price&Me’nin “Bana ürün öner” aracını da kullanabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir