Elektrik Faturanızın Daimi Dostu Buzdolapları

4 dk'lık okuma süresi

Meyvelerinizi soğutan, içinizi ısıtan ve faturanızı kabartmayan her evin olmazsa olmazı A++ enerji sınıfı buzdolaplarını sizler için derledik.

E hepimiz buzdolapsız bir hayat düşünemez durumdayız. Belki annelerimizin, babalarımızın buzdolapsızlığı gören son jenerasyon olduğunu düşünürsek o tarz bir hayat bize zulüm gelebilir. Düşünün; hazır pizzanızı, böreğinizi çat diye dolabın dondurucusundan çekip pişiremiyorsunuz. Yemek yaptınız ve bitiremediniz. Ertesi gün o yemeği garip tadından ötürü yemek istemiyorsunuz. Neyse, mide bulandırmadan çağımızda bir buzdolabının en önemli özelliğinin enerji sınıfı olduğunu söyleyeyim. Belki farkında değilsiniz ama evde, ofiste günlük enerji tüketiminizin yaklaşık %35’ini tek başına buzdolabı oluşturuyor. Buzdolabını doğru konumlandırmayan evlerde ise bu oran %50’lere kadar çıkabiliyor. Bu sebeple biraz bütçe artırarak her koşulda A++ ve üzeri sınıfta buzdolabı almak uzun vadede karlı çıkmanızı sağlayacaktır. İnandıramadık mı? Hadi buyrun, hesaplayın. Sonrasında bir teşekkürünüzle birlikte önerdiğimiz ürünlere bekliyoruz.

Buzdolabı Alırken Hangi Konulara Özen Gösterilmeli?

  • İlk dikkat etmeniz gereken nokta şüphesiz enerji sınıfıdır. İnsanlık olarak kaynaklarımızı bu denli hızlı tüketirken ve bir de bunun için para öderken neden daha yüksek enerji sınıfında bir cihaz alarak hem cebimize hem de dünyamıza zarar verelim? A++ ve No-frost cihazlar almak her zaman sizi ve doğayı memnun edecektir. Sizin de her zaman bunu önemseyen ama imkan bulamayan biri olduğunuzu biliyorum. Artık bulabileceksiniz.
  • Buzdolabı alırken düşüneceğiniz ikinci şey ise ölçüler olmalıdır. Mutfağınız imal edilirken bir buzdolabı boşluğu bırakılmış olsa gerek. Buzdolaplarının arkasında gaz döngüsünü sağlayabilmek amacıyla en az 10 cm’lik boşluk bırakmayı ihmal etmeden ölçülerinizi alın. Boşluklar genellikle standart ölçülerde olduğu için dolap bulamam diye endişelenmenize de hiç gerek yok.
  • Üçüncü madde ise aslında ikinci ile ilişkili denebilir. Dolabınızın kaç litre hacme sahip olacağını belirlemek için ailenizdeki fert sayısını ve yerinizin ölçülerini dikkate almanız yeterli olacaktır.

Listemizde ortalama olarak kabul ettiğimiz 4 kişilik ailelere uygun hacimde buzdolaplarını listeledik. Listedeki her ürün yüksek enerji sınıfına sahip olup enerji tasarrufunuzu maksimum seviyeye çıkarmakta yardımcı olacak. Hadi başlayalım.


Grundig GRND 5100 I – 450 LT

Bu ürünü en iyi yapan nedir? : Mavi Işık teknolojisi
Grundig’in 450 Lt hacme sahip bu modeli Duo No-frost teknolojisi ile iki ayrı soğutma sistemine sahip. Bu sayede nem dengesini optimum seviyede tutabiliyor. A++ ve No-frost oluşu ile bütçe dostu bir ürün olduğu söylenebilir. Kısa zamanda dahi faturalarınızda değişiklik görebilirsiniz. Bunun yanında mavi ışık teknolojisi ile de doğal ışığı taklit ederek ürünlerin ömrünü uzatıyor. Artık buzdolaplarında çokça gördüğümüz bakteri önleyici İyon Tazeleme teknolojisi de bulunuyor. Üstten donduruculu olmasıyla kullanım kolaylığı konusunda biraz eski moda kalmış olsa da içerdiği teknolojiler bakımından en tasarruflu cihazlardan biri.

Beko 970464 MB – 406 LT 

Bu ürünü en iyi yapan nedir? : Tatil Modu ve Eco Modu
Beko’nun bu modeli de üstten bölmeli geleneksel tarzıyla biraz can sıkıyor ancak yine de ettiği tasarrufla bizi mutlu ediyor. 465 Lt hacme sahip ve No-frost teknolojisi kullanıyor. Tüm bunların yanında Tatil Modu, Eco Modu gibi yazılımsal modlar ile de günlük aktivitelerinize göre opsiyonlar sunabiliyor. İç aydınlatmada tepe lambası yerine yan duvarlarda led aydınlatma kullanılmış. Bu da demek oluyor ki koyduğunuz ürünler kolay kolay dolabı karanlığa gömmeyecek. 287 kWh yıllık enerji tüketimi ve A++ enerji sınıfı ile A sınıfına göre %60 tasarruf yapmanızı sağlıyor. Bu da bu onu bu listenin baş taçlarından biri yapıyor.

Arçelik 570465 MB – 465 LT

Bu ürünü en iyi yapan nedir? : FullFresh Sebzelik Çekmecesi
465 Lt hacme sahip bu buzdolabı yüksek enerji sınıfı ve Arçelik güvencesiyle listemize girebildi. Yıllık enerji tüketimi 287 kWh olması ve A++ No-frost teknolojisi ile donatılmış olması onu en tasarruflu cihazlardan biri yapıyor. FullFresh çekmecesinde sebzelik tasarımı ve hava kanalları ile birlikte sebzelere daha uzun ömür biçiyor. Aynı zamanda bu ürün de mavi ışık teknolojisi ile doğa ışığını taklit ediyor. Tasarımsal olarak; iç aydınlatmanın yalnızca sol kısımda olması iyi bir durum değil. İnsan “iki ampulü mü sakındınız?” diye soruyor içinden.

Altus AL 375 NSX – 505 LT

Bu ürünü en iyi yapan nedir? : Eco Mod ve hızlı soğutma 
İki kapılı, geleneksel tasarıma sahip ürün 505 Lt hacme sahip. A++ enerji sınıfına ve No-frost teknolojisine sahip olsa da hacminden dolayı 306 kWh yıllık güç tüketimine sahip. 40 dB ses seviyesi ile standart buzdolabı sessizliğini sağlıyor. Hızlı soğutma, hızlı dondurma teknolojileri ile acil anlarınızda da size yardımcı olabiliyor. Ayrıca ek olarak tatil modu ile tatil zamanlarınızda kapak açılmayacağından ekonomik modda çalışmaya başlar ve %40’a kadar enerji tasarrufu sağlayabilir.

Profilo BD3046W3UN – 385 LT

Bu ürünü en iyi yapan nedir? : Alt dondurucu ve koku filtresi
Listemizin en az enerji tüketen A++ modeli olan ürün yıllık 270 kWh enerji tüketimine sahip. Bu değeri No-frost olmasının yanında nispeten küçük hacmine bağlıyorum. Ürün selefine göre bir nebze pahalı ancak yılların tecrübesini es geçmemek gerekiyor. Üründe hızlı soğutma, hızlı dondurma, koku filtresi gibi küçük ama etkili teknolojik çözümler var. Hava akışını optimum düzeyde tutarak dolap içindeki ürünlerin kokularının karışmasını ve bakteri oluşumunu engelliyor. Alt dondurucu seçeneği ile kullanım kolaylığını da maksimum seviyeye çıkararak listemizin en değerlilerinden biri oluyor.


Faturaların kötü imajını yıkacak buzdolapları listesinin sonuna geldik. Yukarıda belirttiğimiz alanların dışında ve bambaşka bütçelerle size en uygun buzdolabını bulmak için Price&Me Bana Ürün Öner özelliğini kullanarak size en uygun ürünü, en ucuz fiyata bulabileceğimizi unutmayın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir