Elektrikli Süpürge 101

2 dk'lık okuma süresi

Evine yeni bir süpürge almak istiyor fakat seçeneklerin arasında mı boğuluyorsun? Öyleyse seni bu tarafa alalım. Bu yazımızda elektrikli süpürge seçerken dikkat etmen kriterleri senin için kısaca sıraladık. 


Öncelikle ihtiyaçlarını netleştirmen gerek. Örnek vermek gerekirse, “Hemen işimi görsün, evi toparlasın, ayak bağı olmasın” diyorsan kablolu/ kablosuz dikey süpürge; “Anlık döküleni temizlesin” diyorsan el süpürgesi tercih edebilirsin.  Ya da hiç uğraşmak istemiyorsan bir robot süpürge seçmen de senin yararına olacaktır. İhtiyaçların konusunda net isen, dikkat etmen gereken hususlara geçebiliriz.

1- Emiş Gücü

Genel bilinenin aksine Watt Gücü yüksek olan elektrikli süpürge seçenekleri her zaman yüksek emiş gücüne sahip değildir. Watt, elektrik kullanımının miktarını niteler ve emiş gücü ile herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır. Bu sebeple yüksek emiş performansına sahip süpürgelere yönelmek daha doğru olacaktır.

2- Sessiz Olması

Süpürgenin sessiz olması öncelikle senin için oldukça önemli bir faktör. İnsan kulağını rahatsız etmeyecek ses seviyesi, günlük konuşma düzeyi olan 68 dB’dir. Piyasadaki bazı süpürgelerin ses seviyeleri ise bu seviyenin oldukça üzerinde seyreder. Bu da başta kulak sağlığında, sonrasında ise günlük yaşantında bazı sorunlara neden olabilir. 

3-Alerji Filtresi 

Eğer evdeki bireylerin herhangi biri toza karşı hassas ya da alerjiye sahip ise yanlış elektrikli süpürge seçmek ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu sebeple HEPA, HEPA13, HEPA14 ve Cyclonic filtreli süpürgelere yönelmelisin. Bu filtreler alerjik reaksiyonları önlemek amacıyla üstün toz tutma özelliğine sahiptirler.

4- Pet Başlığı

Eğer evinde evcil bir hayvanın bulunuyorsa, bu patili dostlarımızın ne kadar fazla tüy döktüğüne şahit olmuşsundur. Klasik süpürgeler ise bu tüyleri çekmede yeri geldiğinde yetersiz kalabilir. Bu sebeple bu soruna çözüm olarak üretilmiş tüy toplama başlıklı süpürgeleri seçebilirsin. Bu süpürgeler genellikle alerji filtreleme özelliğine de sahip olurlar ve yüzünü güldürebilirler. 

5- Toz Torbalı- Toz Torbasız Seçenekler

Toz torbalı süpürgelerin avantajı çektiği tozu içine hapsetmesi ve dışarıya vermemesidir. Üstelik çıkar at özelliği ile de oldukça pratiktir. Bu süpürgelerin dezavantajlarından birisi sürekli torba değiştirme zorunluluğudur. Toz torbasız süpürgeler ise herhangi bir uğraş gerektirmez iken, hazne içerisinde kalan tozlar birikebilir, fakat filtreli bir süpürge kullanıyorsan bu sorun da ortadan kalkar.

6- Aksesuarlar ve Ek Özellikler

Süpürgenin sahip olduğu özellikler kimi zaman hayatını kolaylaştırabilir. LED başlığının olması koltuk altındaki tozları almanda yardımcı olabilir ya da ıslak-kuru özelliğine sahip süpürgeler sayesinde hem tozları hem sıvıları kolaylıkla çekebilirsin. Zemine göre emiş gücünü ayarlayan süpürgeler ise her zeminde yüksek performans elde etmene yardımcı olurken, farklı başlıklara sahip süpürgeler sayesinde her yere erişmen mümkün olur.

“Admin, hepsi iyi güzel de ben aramakla zaman kaybetmek istemiyorum.” diyorsan, Price&me’ye gel, istediğin özelliklerdeki en iyi süpürgeleri senin için biz sıralayalım 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir