“Gitar Çalmak İstiyorum” Diyenler İçin Kapsamlı Bir Akustik ve Klasik Gitar Rehberi

2 dk'lık okuma süresi

Hepimiz hayatımızın bir noktasında gitar çalmaya başlamış ya da başlamaya yeltenmişizdir. Fakat, pek çoğumuz sahilde “Akdeniz Akşamları” çalacak seviyeye geldikten sonra terkeder güzelim enstrümanı. Eğer siz de gitar çalmak istiyorsanız ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız şu an doğru yerdesiniz. İlk ihtiyacınız bir gitar. Sizin için en uygun gitarı bulmak adına dilerseniz başlayalım…

Öncelikle ne tür bir gitar istediğinize karar vermeniz gerekiyor:  
Temelde dört tür gitar vardır: Klasik, akustik, elektro ve bas.
Bu yazımızda klasik ve akustik gitarlara yoğunlaşacağız.

Klasik Gitar: Genellikle gitar çalmaya yeni başlayanlar tarafından tercih edilir, bunun sebebi diğer gitar türlerine göre daha ucuz olmasıdır. Eğer gitar çalmak istiyorsanız ama bir ay sonra bırakmaktan korkuyorsanız ucuz bir klasik gitar alıp hevesinizin kalıcı olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Klasik gitar aynı zamanda klasik müzik sevdalıları tarafından tercih edilir. Bir orkestraya dahil olmak ya da klasik müzikle ilgilenmek istiyorsanız klasik gitar doğru bir tercih olacaktır.
Akustik Gitar: Genellikle şarkı söylerken bir yandan da gitar çalan müzisyenler tarafından kullanılır. Eğer şarkı söylüyorsanız ve eşlik edecek bir enstrüman arıyorsanız akustik gitar aradığınız gitar olabilir. Eğer gitar çalmayı öğrenmek için akustik gitar alacaksanız 6 telli standart bir akustik gitar işinizi görecektir.

Klasik Gitar Çalmaya Karar Verdiyseniz Buyrun Bütçenize Göre Seçebileceğiniz 5 Klasik Gitar

Valencia VC204 ( ~550₺)

Rahat klavyesi sayesinde gitar çalmaya yeni başlayanlara kolay bir çalış deneyimi sağlıyor Valencia VC204. Hem ergonomik hem de ekonomik bir gitar oluşuyla gitar çalmaya başlayanlar tarafında sıkça tercih edilir halde.

Valencia CG160 ( ~550₺)

Valencia VC204 gibi yeni başlayanlar için ideal bir gitar. Biraz ağır olmasına rağmen malzemesi ve tonuyla öne çıkan Valencia CG160 size güzel bir gitar deneyimi yaşatır. 

Fender ESC 105 ( ~1000₺)

Klavyesinin kavisli değil de düz olmasıyla Fender ESC 105 elleri küçük müzisyenlerin kurtarıcısı diyebiliriz. Eğer elleriniz küçükse ve bu yüzden gitar çalmakta zorlanıyorsanız bu gitar sizin için biçilmiş kaftan.

Ibanez G850 ( ~2500₺)

İspanyol melodileri ve flamenkonun bambaşka bir his yaşatacağı Ibanez G850, fiyatına göre çok kaliteli bir deneyim sunuyor.

Antonio Sanchez 1025C ( ~9000₺) 

Fiyatı yüksek olmasına rağmen sonuna kadar hak eden kaliteli bir ispanyol gitarı Antonio Sanchez 1025C. Eğer bir süredir gitar çalıyor ve bunu daha ileri taşımak istiyorsanız aradığınız gitar tam olarak bu.


İstediğiniz Şey Akustik Gitarsa Sizin İçin En İyi 5 Akustik Gitarı Bulduk

Cort Ad810Op ( ~900₺)

Parmakları çok yormayan, öğrenme sürecini kolaylaştıran ve yeni başlayanlar için uygun bir gitar. Cort’un eski modellerinden bir tanesi.

Fender FA-125 ( ~2000₺)

Yeni başlayanlar için uygun ve sağlam bir gitar. Fiyatının da uygun olması onu sıkça tercih edilen gitarlardan bir tanesi yapıyor.

Yamaha F310 ( ~1600₺)

Muhteşem sesi ve kolay çalınışı ile kesinlikle tatmin edici bir gitar. Eğer akustik gitar alacaksanız Yamaha F310 mutlaka listenizde olsun.

Takamine GD10 ( ~1600₺)

Sıcak ve dengeli bir tonu var Takamine GD10’un. Çalınışı da kolay denilebilecek derecede. Yeni başlayanlar için doğru bir tercih diyebiliriz. 

TAKAMINE GD51 ( ~3000₺)

Takamine’nin kalitesini konuşturduğu gitarlardan bir tanesi. Akustik gitar piyasasına göre biraz pahalı olmasına rağmen kesinlikle fiyatını hak ediyor.


Bu kadar gitar varken kafanız biraz karışmış olabilir, endişelenmeyin,  Price&Me’ye girip Bana Ürün Öner kısmından ne istediğinizi söyleyin, sizin için en uygununu biz bulalım, müzik kariyerinize bir katkıda bulunmuş olalım.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir