Koşmayı Sevenler İçin 5 Koşu Ayakkabısı Önerisi

3 dk'lık okuma süresi

Hepimiz spor yaparak sağlıklı yaşamak ve hayat kalitemizi yükseltmek isteriz. Ancak gerek zaman ayıramama gerek üşengeçlikten buna vakit ayıramıyoruz. Hadi gelin, Price&Me olarak sizler için derlediğimiz bu 5 güzel koşu ayakkabısı spora başlamak için bir bahane olsun. Keyifli okumalar!

Koşu Ayakkabısı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler :

  • Ayak Tipi: Koşu ayakkabısı alırken dikkat etmeniz gereken en önemli husus ayak tipinizdir. Üç çeşit ayak tipi vardır; düz taban, normal taban ve çukur taban. Alacağınız koşu ayakkabısının tabanını buna göre seçmeniz ağrıların ve sakatlıkların önüne geçmenizi sağlar.
  • Yere Basış Şekliniz: Adım şeklinizi bilmeniz de en az ayak tipinizi bilmeniz kadar önemlidir. Adım şekliniz içe doğru mu, dışa doğru mu veya önce topuğunuza mı basıyorsunuz? Bunları bilmeniz lazım. Örneğin; dışa doğru basıyorsanız aldığınız ayakkabı ekstra yastıklı olmalıdır. İçe doğru basıyorsanız, iç tarafı sağlam bir ayakkabı almalısınız. Önce topuğa basıyorsanız daha dengeli bir ayakkabı almanız da fayda var.
  • Zemin: Diğer bir önemli husus da zemin türü. Koşacağınız zemin düz veya engebeli olabilir. Salonda ya da açık havada çalışmak istiyor olabilirsiniz. Alacağınız ayakkabıyı bu kriterler üzerinden belirlemenizde fayda var. Çünkü zemine uygun ayakkabı almadığınız takdirde sakatlık yaşama ihtimaliniz artar. Örneğin; çim bir zeminde koşmak istiyorsanız düz tabanlı ayakkabılardan uzak durmalısınız. Asfalt zeminde ise önemli olan kalın topuklu bir model seçmenizdir.
    Şimdi listelediğimiz 5 koşu ayakkabısını incelemeye geçebiliriz.

Asics Gel-Nimbus 21 

Uzun Mesafe Koşularına
Asics’in uzun mesafe koşucuları için güncellenmiş modeli Gel-Nimbus 21, rahat ve güvenli bir koşu deneyimi sunar. Gel-Nimbus 21 modeliyle gelen FlyteFoam orta taban köpüğü, şoku emer, geri tepmeyi arttırır ve dayanıklılık sağlar. Asics, Gel-Nimbus 21’i daha ferah bir hale getirmek için tamamen yeni bir örgü üst kısmı kullanmış. Böylece Gel-Nimbus 21 daha nefes alabilir bir duruma gelmiş. Ayrıca FlyteFoam Lyte ile de sürekli bir yastıklama sağlar.

Adidas Ultraboost 19

Şık Tasarım Yüksek Performans
Adidas Ultraboost 19, bir koşu ayakkabısından isteyeceğiniz her şeye sahip. Güvenli ve enerji dolu bir deneyim sunabilmek için birçok yeni teknolojiden yararlanılmış. Ultraboost 19, yeni tasarımı ile de dikkat çekiyor. Yeni tasarımın tek özelliği sadece estetik görünüm değil tabii ki. Bu tasarım sayesinde daha üst düzey bir topuk desteği sağlıyor Ultraboost 19. Stretchweb esnek ağ dış taban özelliği ile de esnek ve konforlu bir koşu deneyimi vaad ediyor. Continental™ kauçuk taban ise kuru ve ıslak zeminde daha iyi bir yol tutuşu sağlıyor. 

Under Armour  HOVR Phantom

Teknoloji İle Sporu Ayırmayanlara 
Ayağı yastık gibi saran yapısı ve ultra hafif ağırlığıyla (300g) Under Armour HOVR Phantom, eşsiz bir koşu deneyimi sunuyor. Oldukça rahat olan HOVR Phantom, bunu anatomik olarak tasarlanmasına borçlu. HOVR™ teknolojisi darbe etkisini yok etmeye yardımcı olur ve her adımda enerji kazanımı sağlar. Ultra nefes alabilen SpeedForm 2 tabanlık ise ekstra koruma sağlar ve ayağın altını daha yumuşak biçimde destekler. Ayrıca Record Sensor™ teknolojisi ile her koşunuzun ölçümünü yapıp analiz edip kaydeder. Böylece size daha iyi olma imkanı sağlar. 

Nike Zoom Pegasus Turbo 2

Hafiflik Arayanlara 
Enerji kazandıran köpüğüyle çığır açan hızlı tepki kabiliyeti ve ultra hafif (233g) Nike ZoomX orta tabanıyla, Nike Running’in en yüksek enerji geri kazanımına sahip modeli olan Zoom Pegasus Turbo 2 koşu ayakkabıları içinde belki de en göze çarpan model. Açılı topuk yapısıyla ilk teması destekleyip geçişi yumuşatma kabiliyetine de sahip olan model, ayaktan uzaklaştıkça daralan özel olarak geliştirilmiş topuk bölmesi ile de aşil tendonu üzerinde rahatlama sağlayarak sakatlık riskini azaltır. Kauçuk dış tabanı ise çarpma etkilerini nötrlemeye yardımcı olur ve farklı zeminlerde yüksek yol tutuşu sağlar.

Nike React Infinity Run Flyknit

Daha Fazla Köpük Daha Fazla Konfor
Nike React Infinity Run Flyknit, sakatlıkları önlemek ve kaliteli bir koşu deneyimi sağlamak için tasarlandı. Daha fazla köpüğe sahip tabanı ve geliştirilmiş üst kısmı ile ayağı sabitler ve üstün bir yastıklama sağlar. Önceki modellere göre daha güçlü ve dayanıklı olan React Infinity Run Flyknit, ayağı sabitlemeye yardımcı olmak için 3 farklı katmanı bünyesinde barındırır. Daha yüksek olan tabanıyla daha yumuşak bir yapı sunar. Daha geniş olması ile de ayağı daha iyi destekleyerek her adımda enerjini serbest bırakmaya yardımcı olur. 


Sizler için hazırladığımız “Koşmayı Sevenler İçin 5 Koşu Ayakkabısı Önerisi” listemizin sonuna geldik. Yukarıda belirttiğimiz alanların dışında ve bambaşka bütçelerle size en uygun koşu ayakkabısını bulmak için Price&Me Bana Ürün Öner özelliğini kullanarak en uygun ürünü, en uygun fiyata bulabileceğinizi unutmayın.


Alınabilecek En İyi 6 Kamp Çadırı

Eda Balcı
4 dk'lık okuma süresi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir