Bağlantı Hızını Arttıracak Modem Önerileri

4 dk'lık okuma süresi

Modem, en kısa tanımı ile seni internete bağlayan ve online tutan, kendisi küçük ancak işlevi büyük bir cihazdır. İş, eğitim ve eğlence gibi farklı etkinliklerde internetin rolünün çok daha ön plana çıkması ile daha da önemli hale gelen modemler internet sağlığı için kritik bir rol üstlenebiliyor.

Modem, adını modülatör ve demodülatör kelimelerinin bir araya gelmesinden alıyor. Cihazlar arasındaki iletişimi sağlayan, veriyi dijital formata çeviren ve bunu genellikle telefon hatları aracılığı ile yapan modemler, etrafındaki bilgisayar, telefon, televizyon ya da yazıcı gibi cihazlara internet erişimi imkanı sunuyor.

Evine internet bağlantısı almak istediğin zaman internet sağlayıcıları genellikle kendi modemlerini önerir. Sen de bu modemin internet altyapına uygun olduğunu düşünerek başlangıçta bu modemi kullanmayı tercih edebilirsin. Ancak internet sağlayıcıları tarafından önerilen modemlerin de daha eski yazılıma sahip olma gibi bazı eksileri olabiliyor. İnternet hızı, hayatımızı doğrudan etkileyen faktörlerden biri. Evine kadar gelen altyapıdan daha iyi bir performans almak için modemini değiştirebilirsin.

Modem seçerken ilk dikkat etmen gereken evine gelen internet altyapısı. Türkiye’de iki tür altyapı var: ADSL ve VDSL. ADSL, VDSL altyapıya göre daha kötü bir performansa sahip. VDSL ise Fiber ya da Hiper internet altyapısını destekleyebilen, ADSL’e göre çok daha yüksek performansa sahip altyapı türü. Bölgende fiber altyapı olmasına rağmen sadece ADSL uyumlu bir modem kullanıyorsan ciddi performans eksiklikleri ile karşılaşabilirsin.

VDSL ve ADSL destekli modemleri tercih etmek daha iyi bir yatırım olacaktır, çünkü internet altyapın ADSL olsa bile sonradan Fiber ağ imkanı doğabilir. Böyle bir durumda yeni bir modem almana gerek kalmaz.

Modem alınırken dikkat edilecek özelliklerden bir diğeri ise anten özellikleri. Her modem antene sahip ve bazıları cihazın içerisinde yer aldığı için görünmeyebiliyor. Modemin anteninin iyi özelliklere sahip olması, evinde ya da ofisinde internete farklı noktalardan ulaşmanı sağlayacaktır.

Modemin desteklediği Mbps’in yüksek olması senin açından avantajlı olacaktır. Böylelikle internet hizmetinde alacağın ve göndereceğin Mbps arttıkça modemin de bunu destekleyebileceği için sıkıntı yaşamazsın.

Şimdi, daha kaliteli ve stabil bir internet bağlantısı almanı sağlayacak, daha az yumruklama isteği duyacağın ve performans alabileceğin modem önerilerine geçelim.

Keenetic Omni DSL N300

modem

Keenetic markasının giriş seviyesindeki modemlerinden biri ve uygun fiyatlı ADSL/VDSL modemlerinden bir tanesi. 100 Mbps hıza kadar tüm ADSL, VDSL veya Ethernet ile çalışabilen bu modem 5 dBi PCB antenlerinin yüksek hassasiyeti sayesinde hızlı bir kablosuz bağlantı deneyimi sunar.

İnternet kaliteni 3G ya da 4G olarak belirleyebileceğin bu ürünün uygulamasını indirerek modemi bu uygulama üzerinden kontrol edebilirsin. Modem arayüzüne girerek oradan düzenleme yapmaya alternatif olarak kullanabileceğin bu uygulama işini kolaylaştıracaktır.

Kullanıcı yorumlarının gayet iyi olduğu bu modemin reklam engelleme fonksiyonu da hoşuna gidebilir. Aynı zamanda, modeme bağlı olan cihazları görebilir ve bu cihazların her birine hız kısıtlaması koyabilirsin.  Misafirlerin için ayrı bir misafir ağı oluşturman da mümkün. Cihazın sahip olduğu güncel yazılım en büyük artılarından biri, bu sayede güncel güvenlik standartlarını destekliyor. 

Bant Desteği: 2.4 Ghz

Max Mbps: 300 Mbps

Ethernet Port Sayısı: 4

USB desteği: Var 

3G/4G desteği: Var

Asus DSL-AC51

modem

ADSL ve VDSL altyapıyı destekleyebilen cihazlardan bir tanesi olan bu modemde 3 tane sabit anten bulunuyor. Çift bant desteği sayesinde 5 GHz’de 433 Mbps ve 2.4 GHz’de 300 Mbps hıza kadar destekler. 2.4 GHz, daha uzun bir kapsama alanı sağlamasına rağmen veri iletim hızı daha düşüktür, 5 GHz ise daha dar bir alanı kapsar ancak bu alanda daha hızlı bir şekilde verileri iletebilir. Böylece ihtiyacın olan bağlantıyı sağlamana olanak tanır.

Hem router hem de modem olarak kullanabileceğin bu ürün kararlı bir bağlantı yapısına sahiptir. Bu modemle de misafir ağı kurabilir, bu ağın etkinliğini kontrol edebilirsin. Mobil uygulamasının olması modemi kontrol etmek açısından oldukça avantajlı.

Bant Desteği: 2.4 Ghz + 5 Ghz

Max Mbps: 750 Mbps

Ethernet Port Sayısı: 2

USB desteği: Yok

3G/4G desteği: Yok

TP-Link Archer VR600

modem

2.4GHz’de 300 Mbps ve 5GHz’de 1300 Mbps hıza ulaşabilen çift bantlı bu modemin 3 tane çıkarılabilen anteni bulunuyor. Beamforming teknolojisi sayesinde kablosuz ağa bağladığı cihaza göre sinyal dağılımını değiştirebilen bu antenler aynı zamanda kapsama alanı içerisinde yüksek ve kararlı bağlantı sağlayabiliyor.

Elektronik aygıtların kurulumları ile pek de içli dışlı olmayanlar için sevindirici bir özelliği kolay kurulum imkanının olması. Mobil uygulaması ile kolayca kontrol edebileceğin bir ürün.

Bant Desteği: 2.4 Ghz + 5 Ghz

Max Mbps: 1600 Mbps

Ethernet Port Sayısı: 4

USB desteği: Var

3G/4G desteği: Var

Keenetic Extra DSL AC1200

modem

Kablosuz bağlantını bir üst seviyeye taşıyacak donanıma sahip olan bu ürünün 4 anteni ve Torrent özelliği bulunuyor. Router fonksiyonu sayesinde oldukça geniş alanları kapsayan bu ürün, 900 MHz çift çekirdekli sanal işlemciye sahip. LAN ya da WAN olarak ayarlayabileceğin akıllı portlara sahip olan bu modem, Wi-Fi Mesh olarak da kullanılabiliyor. Bu özellik de çok katlı binalarda ortaya çıkan sinyal zayıflıklarını azaltıyor ve internetin çekim gücünü yükseltiyor. Modem, ADSL ve VDSL altyapı ile uyumlu çalışıyor.

Mobil uygulaması ve kolay anlaşılabilecek Web arayüzü ile kontrol etmesi oldukça kolay olan bu yüksek performanslı modemin kullanıcı yorumları da gayet iyi.

Bant Desteği: 2.4 Ghz + 5 Ghz

Max Mbps: 1200 Mbps

Ethernet Port Sayısı: 4

USB desteği: Var

3G/4G desteği: Var

Zyxel VMG3625-T20A

modem

2 dahili anteni, router özelliği, ADSL ve VDSL altyapı ile uyumu ve USB paylaşım özelliği bulunan bu Gigabit modem, ADSL ve VDSL arasında otomatik geçiş yaparak yüksek hızda internet erişimi olanağı sunuyor.

Çift bant destekli bu ürün 2.4 GHz bandında 300 Mbps, 5 GHz bandında 866 Mbps’e kadar çıkabiliyor. Altyapıdan kaynaklanan sorunları çözebileceğin bu modem, ev ve ofis alanında ideale yakın bir kapsama alanı ve kararlılık sunuyor.

Bant Desteği: 2.4 Ghz + 5 Ghz

Ethernet Port Sayısı: 4

USB desteği: Var


2020 yılında alabileceğin fiyat aralığına göre en iyi modemleri incelediğimiz yazımızın sonuna geldik. Eğer bunlardan farklı özelliklere sahip bir modem ihtiyacın varsa, birlikte bulalım!

Ev: Sinemanın Yükselen Mekanı

Betül
4 dk'lık okuma süresi

En Akıllı Çocuk Saati Seçenekleri 2020

Eda Balcı
2 dk'lık okuma süresi

En İyi Oyuncu Kulaklığı Seçenekleri 2020

Eda Balcı
4 dk'lık okuma süresi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir