Furkan Usak Boğaziçi Üniversitesi İnşaat mühendisliği öğrencisi; hikaye,deneme, makale yazar. Yazı işleri şövalyesi.

Müzik Dinlemek, Film İzlemek için En iyi 5 Soundbar

3 dk'lık okuma süresi

2020’nın en iyi sounbarlarını sizin için derledik. 

En sevdiğiniz teknoloji mağazasına girdiniz, televizyon bakıyorsunuz. Curved ekran, 4K, hatta 3D destekli çok da büyük ekranlı bir televizyon beğendiniz. Eve geldiniz, televizyonu kurdunuz. Görüntü kalitesi gerçekten de mükemmel, cam gibi ekranı var. Fakat mağazada sesini kontrol etmek hiç aklınıza gelmemişti, sesi beklediğinizden çok daha kötü. Moraliniz bozuldu değil mi? Bozulmasın, bildiğiniz gibi televizyonlar ses değil görüntü vermek için tasarlanmıştır. E bu yüzden de sesi beklediğiniz kadar iyi olmaz hiçbir zaman. Soundbarlar televizyonunuzun veremediği kaliteli sesi vermek için tasarlanmış ses aygıtlarıdır. “E ben anlamam ki soundbardan moundbardan.” diyorsun biliyorum, üzülme biz anlıyoruz. 2020 yılında hangi soundbarı alsan daha iyi olur burada senin için derledik. 

Soundbar Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler 

  • Henüz televizyon almadıysanız ilk önce hangi televizyonu alacağınıza karar verin, televizyonunuzun büyüklüğüne ve genişliğine göre farklı soundbarlar seçmeniz gerekebilir.
  • Soundbarınızı koyabileceğiniz bir ünite (ya da neyin üzerine koymak isterseniz) satın alın. Küçük bir sehpanın üzerinde uzun bir soundbar çok da güzel bir görüntü yaratmayacaktır. 
  • Soundbar üreticileri bizimkinde 4K, Dolby Atmos, HDMI desteği; Bluetooth ile yayınlama özelliği var diye övünür. Bu özellikler çok güzel ve önemli, ancak asıl önemli konu siz bu özellikleri kullanacak mısınız? Kullanmayacağınız bir özelliğe boşu boşuna para dökmeyin.
  • Bluetooth, 4K gibi özellikler tanıdık gelse de Subwoofer, Dolby Atmos nedir ne değildir bilmiyor olabilirsiniz. Merak etmeyin, hemen açıklıyoruz. 
  • Subwoofer: Subwoofer kelimesinin kökeni subsonic den geliyor. Subsonic de bizim kulağımızın duyamadığı frekanslardaki (25-20000Hz aralığı dışındaki frekanslardaki) seslere verdiğimiz ad. Subwoofer teknolojisi ise bizim duyamadığımız bu düşük frekanslı, pes sesleri ortama ekleyerek ses deneyimimizi artırmayı amaçlıyor.  Uyarmadı demeyin, vücudunuz biraz titreyecek.
  • Dolby Atmos: 2012’de piyasaya duyurulmuş, nispeten yeni bir ses teknolojisi. Hani sinemalarda filmin içinde silah nereden patlarsa siz de sesi o taraftan duyarsınız ya, işte buna biz 7.1 surround ses diyoruz. Dolby Atmos yazısını gördüğünüz zaman 7.1 surround sesi duyabileceğinizi anlamanız gerekiyor. 

Teknik kavramları açıkladığımıza ve seçim yaparken nelere dikkat edeceğimizi anladığımıza göre sizin için seçtiğimiz 5 ürüne gelelim. Şimdiden belirtelim, piyasada çok yüksek fiyatlara satın alabileceğiniz soundbarlar var. Biz tabii ki size bu soundbarları değil cebinize uygun, fiyat performans cihazlarını listeledik.

1.Jbl Bar 2.1 Deep Bass

Param var, tüm özellikleri istiyorum diyenlere!
JBL Bar 2.1 Deep Bass biz bu yazıyı yazarken 2000-2500 TL aralığında işlem görüyor (en ucuz JBL Bar 2.1’i yukarıdaki linke basarak satın alabilirsiniz.) ancak şu anda piyasada olan 4000-5000 liralık soundbarların çoğundan çok daha iyi performans sergiliyor. Eh, bu da bizim “Ne olursan ol, yine de fiyat performans ol” felsefemizi okşuyor. İşte bu yüzden 1.liği hak eden soundbar JBL Bar 2.1 Deep Bass oldu. Peki bize neler sunuyor? Kablosuz, Bluetooth ve HDMI desteği; Subwoofer ve 7.1 surround sound özellikleri ile geliyor. Eh, bunlar da yetmezse ne yeter bilmiyorum.

2.JVC TH-W513B 2.0 Sound Bar 100 W Bluetooth Black

Ben bu işe çok para ayıramam ama yine de almak istiyorum diyenlere!
JVC TH-W513B daha önce soundbar almamış, bu işe çok fazla para ayırmak istemeyenler için güzel bir alternatif ve deneme ürünü sunuyor. Bu ürün ile bassları çok iyi hissetmeyeceksiniz ancak diyalogları ve ortalama yükseklikteki sesleri çok daha iyi duyacağınızın garantisini verebiliriz. Ürün kumandasıyla birlikte geliyor ve subwoofer özelliği (tahmin edebileceğiniz üzere) bulunmuyor.

3.Sonos Beam

Az önce Acun’a akşam yemeği ısmarladım diyenlere! 
Arkadaşlar çok fazla anlatmaya gerek yok, görüyorsunuz. 10000TL’yi geçen fiyatının da size açıkça anlatabileceği üzere epik bir ses deneyimi yaşamak istiyorsanız tercihiniz Sonos Beam olmalıdır. Bizden küçük bir tavsiye, televizyona 50000TL ayırmıyorsanız Sonos Beam almanızı gerektirecek kadar epik bir sistem kurmuyorsunuzdur. Farklı ürünler tercih etmeye çalışın.

4.JBL Bar Studio

Çok müzik dinlemem, televizyonu dizi film için kullanıyorum diyenlere!
JBL Bar Studio Sonos Beam’de kalbi sıkışanları bir nebze rahatlatmak için burada. Soundbarımdan hem güzel performans alıp hem de cüzdanımı boşaltmıyım diyenler için biçilmiş kaftan JBL Bar Studio. Bu ürünü alırsanız sizi neler mi bekliyor? Temiz bir ses, yüksek bass, çeşitlendirilmiş özellikler. Başlıkta da bahsettiğimiz üzere müzik konusunda çok iddialı değil.

5.Sonos Play Bar Wireless Hoparlör

Sonos Beam setup alamayan ama yine de kulaklarına şenlik yaratmak isteyenlere! 
Sonos Beam alacaklara uyarı: HDMI DESTEĞİ YOK. Gördüğünüz soundbar 2020 yılında alabileceğiniz en kaliteli soundbarlardan biri: Bluetooth-WiFi bağlantısı, derin ve detaylı bir ses kalitesi, Sonos’un tüm olanakları ile birleştirilmiş mükemmel bir ses deneyimi sunuyor ancak HDMI DESTEĞİ YOK. Eğer soundbar alacaksanız HDMI ile bağlanmanız gerekiyorsa Sonos Play Bar yerine diğer seçenekleri tercih etmelisiniz.


Soundbar sektörü size biraz yabancı gelebilir, haklısınız. Soundbar piyasası henüz Türkiye’de tam anlamıyla oturmuş değil. Umarız yazımızı okuduktan ve dikkat etmeniz gerekenler bölümünü iyice anladıktan sonra aldığınız soundbar sizi mutlu eder. Soundbar siparişi vermeden önce alacağınız ürünün sizin için en uygun fiyatını hesaplayan Kişisel Alışveriş Asistanınız Price&Me’ye danışmayı unutmayın. 


Furkan Usak Boğaziçi Üniversitesi İnşaat mühendisliği öğrencisi; hikaye,deneme, makale yazar. Yazı işleri şövalyesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir