Oynamadığınıza Pişman Olacağınız En İyi Xbox 360 Oyunları

5 dk'lık okuma süresi

Xbox 360’ın devasa dünyasının akıllardan çıkmayan 10 oyununu sizin için derledik!

Oyuncuların ezeli sevdasıdır Xbox oyunları. Playstation’da oynamak, bilgisayarda oynamak falan güzeldir de Xbox ’ta oynamanın tadı başkadır! Hele kalbimizin bir parçasını, çocukluğumuzun büyük bir kısmını bıraktığımız oyunların tadı daha bir başkadır! Gerçek oyuncular LoL’ün, Fortnite’ın hüküm sürdüğü 2020’de bile efsanelerin tadını damaklarından bir türlü atamaz. Atmasınlar da zaten, sizin için derlediğimiz listenin içinde nostaljinin getirdiği hazdan dört köşe olurken bir yandan da Price&Me’den sipariş vermeye başlasınlar!

Peki bu liste neye göre hazırlandı?
Listemize geçmeden önce belirtelim, bu liste 2000’den fazla oyuna ev sahipliği yapan Xbox 360 konsolu için çıkan oyunlardan en yüksek puanı alan oyunlar arasından derlenerek hazırlanmıştır.
Diğer oyun yazılarımızdan (Mutlaka Oynamanız Gereken En İyi Playstation 4 Oyunları) da hatırlayacağınız üzere oyun tüm sanat dallarında olduğu gibi kişisel beğeniyi hedef alır ve “sana uygun olan oyun budur!” demek de hiçbir zaman doğru olmuyor maalesef. Listemizi incelerken bunu göz önünde bulundurur ve kendi beğenilerinizi de yorumlar kısmında bize açıklarsanız seviniriz.
Neyse, lafı daha fazla uzatmadan listemize geçelim.

10) Titanfall

Sıkıldım tabancadan falan, bunların biraz büyüğü yok mu diyenlere! 
Xbox denince akla ilk gelen oyunlardan biridir Titanfall. Şaşıracaksınız, senaryo modu da yoktur kendisinin. Oyun kendisini çevirim içi oyun modlarıyla anlatır. Eski Call of Duty yapımcılarının elinden çıkan bir şaheser olan Titanfall, 2014 yılında “son on yılın en iyi fps oyunu” olarak anılmıştı. İsterseniz Titanların üzerinde, isterseniz pilotunuzla çatışmanın ön saflarında yer alın ve tozu dumana katın! 


9) Portal 2

Kendini modern bir Puzzle’ın içinde bulmak isteyenlere!
Ne demiştik, modern bir puzzle. Elinize bir portal tabancası veriyor Valve Amca ve sizi inanılmaz tasarımlara sahip odanın birine bırakıyor. Bulmacaları çözerek oyunda ilerliyor, oyunun çarpık mizah anlayışıyla kendinizi adeta bir Nasreddin Hoca fıkrası edasıyla güldürerek düşündüren bu oyuna aşık olurken buluyorsunuz. Öncelikle uyaralım: kan ve dehşet arayanlar başka kapıya, burada bulmaca var bulmaca! 


8) Mirror’s Edge

Çatışmadan çatışmaya koşmaktan sıkılanlara!
2009 yılında kalplerimizle buluşan Mirror’s Edge oyun dünyasına yeni bir soluk getirmişti. Al sana bir silah, sıka sıka ilerle diyen FPS TPS oyunlarının tekdüzeleşmeye başladığı bir dönemde çıkış yapan Mirror’s Edge yüksek aksiyon, düşük şiddet sunuyor. Ara sıra birilerini öldürmek zorunda kalabiliyoruz tabii, ama o kadarı kadı kızında bile olur. Oyunun genel işleyişi büyük bir şehri parkur olarak kullanmak yönünde, bu bile kalplerimizi fethedip listemizin 8 numaralı oyunu olması için yeterli. 


7) Metal Gear Solid: The Phantom Pain

Sneak bizde baba mesleği diyenlere! 
Metal Gear efsanesini size nasıl anlatsam bilemiyorum, 20 yılı aşan bir serüveni bir paragrafa dökebilmek gerçekten çok zor. Neyse ki Playstation bizi bu dertten kurtardı da aşağıda gördüğünüz trailerı yayınladı. Hideo Kojima’nın Death Stranding’ten bir önceki göz bebeği Metal Gear Solid V gerek hikayesiyle gerekse zengin oynanışıyla bizi büyüledi. Kojima’nın her oyununda olduğu gibi bu oyununun da önünde saygıyla eğiliyor, oyunu sizin beğenilerinize sunuyoruz. 


6) South Park The Stick of Truth

South park macerasını farklı bir seviyeye taşımak isteyenlere!
Biliyorsunuz, 22 sezondur devam ediyor South Park efsanesi. Alışılmadık mizah anlayışı ve en basit tabirle çılgın karakterleriyle büyüdük kendisinin. Belki de bu yüzden bizim için bu kadar özel, bilemiyorum ancak tek nedeni bu olmasa gerek. İlk 17 sezonu içine alan hikayesi ve South Park dünyasına kendi karakterimizi oluşturarak adım atmamız bu güzel oyunun kalbimize taht kurması için yeterli oluyor. 2 boyutlu görselleri görünce dudak kıvıranlar olacaktır fakat oyunun grafiklerinin animasyonun grafikleriyle aynı olması bizce South Park The Stick of Truth’u çekici yapan özelliklerden. 


5) The Elder Scrolls V: Skyrim

Elder Scrolls’un büyülü dünyasında kaybolmak isteyenlere
Her oyuncunun zevkleri ve istekleri farklıdır, buna kesinlikle saygı duyuyoruz. Ancak hiçbir oyuncu yoktur ki Skyrim’i hiç duymamış olsun. Binlerce saat bile oynasanız binlerce saat daha oynanabilecek içerik sunabilen yegane oyundur Skyrim, yüzlerce görev ve yüzlerce zindan içerisinde kaybedersiniz kendinizi. Gelişmiş karakter oluşturma arayüzü ve karakter çeşitliliğiyle tekrar tekrar oynayıp her oynayışta farklı bir macera şansı yaşama özgürlüğü sunar size. Eğer hala oynamadıysanız çok şanslısınız, hemen başlayın ve Skyrim 2’yi bekleyenlerin arasındaki yerinizi alın. 


4) Red Dead Redemption

Xbox

Vahşi Batı’nın çorak topraklarının altını üstüne getirmek isteyenlere!
Red Dead Redemption 2’yi aratmayan oynanışı, açık dünyası ve şiddeti hikayeye yedirişiyle Red Dead Redemption bizi tatmin ediyor ve listemizin bir parçası olmaya hak kazanıyor. GTA serisine aşina olanlar için oyuna ısınmak hiç de zor olmayacaktır zira oyun GTA’nın Vahşi Batı’da geçen versiyonu olarak karşımıza çıkıyor, en azından genel mekanik bakımından. Rockstar Games’in ellerinden çıkan bu şaheser oynanmayı ve kütüphanenizde bulunmayı kesinlikle hak ediyor. Ha unutmadan, şerife selam söylemeyi unutmayın!    


3) Bioshock Infinite

Xbox

Xbox ’un alamet-i farikasını tatmadan geçmek istemeyenlere!
Bioshock serisini anlatmama gerek var mı bilmiyorum, oyun dünyasına biraz ilgisi olan herkes Bioshock’u duydu ya da oynadı. Nasıl, nereden gördünüz bilmiyoruz fakat bu seriyi gördünüz ve henüz aşık olmadıysanız bir şeyler yanlış demektir. Üzerine 2 roman yazılan, belki tuhaf belki de ürkünç olarak adlandırılabilecek bir oynanışa ve göz alıcı bir finale sahip olan Bioshock serisi çoğu kişi için gelmiş geçmiş en iyi fps oyunu. Büyünün ve fps silah deneyiminin birleştiği bu oyun serisi oynadığınız tüm fpsleri unutturacak, söz veriyoruz!


2) Gears of War

Xbox

Aksiyonu iliklerinde hissetmek isteyenlere!
Listemizin 3 numaralı oyunu için gelmiş geçmiş en iyi fps oyunlarından kabul ediliyor demiştik hatırladınız mı? İşte bu seri de gelmiş geçmiş en iyi aksiyon oyunlarından. 2006’da çıkan ilk oyununu oynarken bile hissediyorsunuz bunu, adrenalin asla ayrılmıyor damarlarınızdan. Aksiyon oyunu olduğunu iddia eden yeni yetme oyunları bir kenara bırakın, aksiyon janrasının gerçek kralı önünüzde duruyor: Gears of War. 


1) Mass Effect 

Xbox

Galaksinin kaderini avuçlarının içinde tutmak isteyenlere! 
İnsanoğlunun uzaya açıldığı bir geleceğin içindeyiz, diğer ırklarla diplomatik ilişkilerimiz ise ayyuka çıkmış durumda. Huzurun hüküm sürdüğü evrenimizde bir söylenti yayılıyor: Oldukça gelişmiş, çok güçlü ve dominasyon hedefli bir makine ırkı var ve onlar hepimiz için geliyor! Biz de Shepard adlı karakter ile söylentinin korkuya bürüdüğü evrenin içinde görevden göreve koşturuyor, bazen sonsuz uzayın dehşetine kapılıyor, bazen güzelliği karşısında dehşete düşüyoruz. Mass Effect bir oyun değil, bir tecrübe. Yaşanması gereken bir tecrübe. 


Mass Effect ile listemizin sonuna geliyoruz. Çoğunuz listelerde GTA V’in hükmünü görmeye alıştınız, farkındayız. Ancak bu alelade bir liste değil ve GTA V ne kadar güzel bir oyun olsa da efsanelerin toplandığı bu listenin başında yer almayı başaramadı. Belki biraz kızdınız, kızmayın. Kendi en iyiler listenizi yorumlar kısmına yazın, sizce hangi oyun bu listeyi hak ediyordu ya da hangi oyun çıkarılmalı belirtmeyi de unutmayın. En sevdiğiniz, o aklınızdan bir türlü çıkmayan oyunu satın almak için de Price&Me’ye uğrayıp Bana ürün öner!” özelliğini kullanarak tam olarak kendi zevkinize yönelik oyun için tavsiye alabilirsiniz. 


Halil Furkan USAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir