Piyasadaki 10 En Akıllı Telefon

5 dk'lık okuma süresi

“Bu telefonların hepsi aynı ya!” diyerek telefon karşılaştırmaktan bıkanlar için: Her fiyat aralığında sizin için en doğru akıllı telefon seçeneklerini listeledik.

Gün geçmiyor ki yeni bir akıllı telefon çıkıp kafamızı karıştırmasın, ancak teknoloji bu derecede hızlı ilerlerken bu çok da mümkün gözükmüyor. Özellikle Çin menşeili firmaların da piyasada etkinliklerini artırmasıyla aynı fiyat aralığında, birbirlerine yakın özelliklerde birkaç telefon bulunduğunu görüyoruz ve bu durum gerçekten kafa karıştırabiliyor. Karar verirken zorlanmakta haklısınız çünkü gerçekten birbirlerine çok benziyorlar! Hatta bazen bazı teknolojileri denemek için öylesine modeller çıkabiliyor.
Bu noktada sizler için donanımları ve yazılımları ile birlikte, özellikle kullanıcı yorumlarına ve geri dönüşlerine yoğunlaşarak hangi fiyat aralığında sizin için en uygun modelin hangisi olduğu konusunda seçeneklerinizi bir hayli azalttık. Vakit değerli, o zaman biz buradayız.

Peki akıllı telefon seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

  • Hangi işletim sistemini kullanmak istediğiniz sizin için ilk karar noktası olmalıdır çünkü işletim sistemleri farklı deneyimler sunarlar. 
  • Her yönden çok iyi cihazlar bütçenizi aşabilir. Bu yüzden bir telefondan tam olarak ne beklediğinizi farkında olmalısınız. Beklentinize göre kamerası daha iyi olan cihazı veya pil performansı daha yüksek olan cihazı seçebilirsiniz.
  • Tasarımsal olarak ne istediğinize karar vermelisiniz. Günümüzde telefonlar çok çeşitli. Dolayısıyla birbirlerinden farklı gözüküyorlar. Donanımı ve yazılımı çok iyi olan ancak beğenilmeyen bir telefona sahip olmak istemezsiniz. Emin olun arkadaşlarınız bundan sürekli bahsedecektir.
  • Seçeceğiniz cihazın kullanıcı yorumlarını dikkate almalısınız. Bir teknolojik ürün ne kadar iyi gözükse de insanlar kullandıkça bazı eksik yönleri açığa çıkabiliyor. Buna dikkat etmek sizi uzun vadede mutlu edecektir.

Xiaomi Redmi Note 8

akıllı telefon

Kim için? Uygun fiyata kamera ve pil performansı isteyenler için!
Fiyat-performans ürünü olarak kullanıcılar tarafından hayli beğenilen bu akıllı telefon 4 adet kamerasıyla 4K video kayıt yapabiliyor. Makro lensi ile 2 cm’den çekimler yapabiliyor. Gece modunun da bu fiyattaki bir cihaz için yeterli seviyede olduğunu söyleyebiliriz. Qualcomm Snapdragon 655 işlemcisinden güç alıyor ve güncel oyunları, uygulamaları yeterli grafiklerde akıcı şekilde oynatabiliyor. 4000 mAh bataryası ile de hiç de fena olmayan kullanım süresi sunuyor.

Huawei Mate 20 Lite

akıllı telefon

Kim için? Pil ve işlemci performansı isteyenler için!
Mate 20 serisi orta seviye Huawei Kirin 710 yonga setini kullanıyor. Çift kameraya sahip telefon ana kameraya ek olarak derinlik sensörü içeriyor ve portre modu çekebiliyor. Gece modu çok iyi çalışıyor. Fotoğraflarda yapay zeka kullanıyor ve pürüzsüzlüğü sağlayabiliyor. Ancak kamera kısmıda canımızı sıkan durum en fazla 1080p kayıt yapabiliyor olması. 4K’nın günden güne hayatımıza girdiğini düşünürsek bugün çektiğimiz videoları ileride gerçekten beğenmeyebiliriz. 3750 mAh bataryası yarım saatte %40 dolum oranına sahip ki fena bir rakam değil.

Xiaomi Redmi Note 8 Pro

akıllı telefon

Kim için? Kamera ve pil performansı isteyenler için
Xiaomi’nin çok tercih edilen Redmi Note 8 Pro, kamera ve pil performansıyla fiyatına göre etkileyici bir akıllı telefon. 4 kamera içiyor ve yapay zeka desteği gece modunda iyi sonuçlar ortaya koyuyor. Ultra geniş açılı kamerası ile çekilen fotoğraflarda keskinlik biraz azalıyor olsa da gözü çok rahatsız etmiyor. 4K 30 fps video kayıt seçeneği sunsa da OIS, optik görüntü sabitleme, teknolojisi olmadığı için video performansı iyi denemez. 4500 mAh bataryası ile sizi 1 tam gün rahatça idare edebilecek bir bataryaya sahip.

Samsung Galaxy A70

Kim için? Pil ve işlemci performansı isteyenler için
Snapdragon 675 işlemcisi iyi performans gösteriyor ve yapılan testlere göre termal stabilizasyonu en başarılı cihaz A70. Bu demek oluyor ki telefonunuz ısındığında performans düşüklüğü yaşamayacaksınız. İşlemciye eşlik eden 4500 mAh’lik batarya uzun kullanım süresi ile mutlu ediyor. Ek olarak kutusunda 25W’lık hızlı şarj adaptörü içeriyor. Kameraları gece modunda çok başarılı olmasa da gündüz çekimlerinde yapay zeka desteği ile çok iyi fotoğraflar çekebiliyor. Telefonunu daha çok eğlence amaçları için kullanacak olanlar için birebir.


Samsung Galaxy S10e

akıllı telefon

Kim için? Kamera ve tasarım isteyenler için!
S10 ailesinin en küçük üyesi ancak Exynos 9820 yonga setiyle neredeyse S10+ ile aynı sonuçları elde ediyor. Tasarım konusunda parmak izi okuyucusunu telefonun yanına alarak ilgi çekici bir tasarım oluşturulmuş. Ön camda çentik yerine yalnızca kamera olması ekran bütünlüğünü sağladığından iyi bir deneyim sağlıyor. 2 arka kamerası ve bir ön kamerası ile canlı renkler sunuyor. Ayrıca dünyanın ön kamera ile 4K kayıt yapan ilk telefonu. Ana kamerası OIS içeriyor ve gerçekten kaliteli videolar elde edebiliyorsunuz.

Xiaomi Mi Note 10

akıllı telefon

Kim için? Kamera ve pil isteyenler için!
Toplamda 5 arka kameraya sahip cihaz yakınlaştıra yakınlaştıra bitiremediğiniz fotoğraflar çekebiliyor. Gece performansında da yapay zeka desteği ile biraz karanlık tonlamalar veriyor. OIS içeren cihaz 4K 30 fps video kaydı yapabiliyor. 5260 mAh bataryası ile pil konusunu hiç ama hiç kafaya takmamanız gerekiyor çünkü bu seviyede bir bataryayı bitirebiliyorsanız gerçekten tebrik edilesi bir teknoloji kullanıcısısınız. Ekran kısmında gelecekte daha önemli hale gelecek olan HDR10 desteği sunan amoled ekrana sahip. Bu da çektiğiniz fotoğraflarınızı görüntülemek için gayet ideal.

Huawei Mate 20 Pro

Kim için? Pil ve tasarım isteyenler için!
Huawei Kirin 980 yonga seti ile Android camiası için hayli yüksek sonuçlar elde ediyor. Güncel her oyunu ve programı hayli yüksek grafiklerde kullanabiliyorsunuz. 4200 mAh batarya ile normal kullanımda bırakın bir günü, belki iki günü çıkartabilir. Kutudan çıkan hızlı şarj adaptörü ile de 30 dakikada %70 şarj gibi etkileyici bir oran verebiliyor. Tasarımsal olarak arkadaki kameraların ortada bir dörtgen içinde toplanmış olması beğeniliyor. Bunun yanında stereo ses deneyimi sunan ana hoparlör typce-c girişinin içine alınmış ve biraz ses kaybına sebep olabiliyor.

Apple iPhone 11

akıllı telefon

Kim için? Video performansı ve akıcılık isteyenler için!
iPhone ile çekilen filmlerin olduğu bir dünyada tabii ki en iyi video performansı iPhone serisine ait. 4K 60 fps video kayıt seçeneği sinematik stabilizasyon yani OIS teknolojisi ile çok iyi işler ortaya çıkarıyor. Pro modellerinden çok da eksiği olmayan cihaz A13 Bionic Chip ile yüksek performans sağlıyor. Tasarım konusunda çok memnun etmeyen cihaz yazılımsal kararlılığı ile uzun ömürlü akıcı performans sergiliyor. Yine yazılımsal ve donanımsal olarak güvenlik konusunda da en iyi cihaz diyebiliriz.


Samsung Galaxy Note 10+  vs Apple iPhone 11 Pro Max

akıllı telefon

Kim için? Her şeyin en iyisini isteyenlere
Piyasanın en iyileri olan iki cihaz pil, kamera, performans açısından çok benzerler. Tasarımsal olarak Note 10+ daha geniş ekran sağlıyor. Kamera performansları benzer olsa da Note 10+, OIS devredeyken 4K 30 fps çekeiblirken iPhone 60 fps görüntü alabiliyor. Gece modunda daha başarılı olan cihaz da iPhone ancak geniş açıda Note 10+ daha başarılı denebilir. Donanımları çok benzer performans gösteren cihazlar arasında karar verirken Android mi IOS mu kullanacağınıza karar vermek daha isabetli olacaktır.

Telefon araştırmak ve seçmek gerçekten zor. Bir de bu kadar fazla benzer telefon varken. Kafanızda onlarca kriter var. Tüm bu kriterleri Price&Me Bana Ürün Öner sistemine verirseniz alışveriş asistanınız sizin için en uygun ürünü bulacaktır. İsteklerinizi ya da önerilerinizi yorum kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın!


“Piyasadaki 10 En Akıllı Telefon” yazısına 5 yorum yapıldı

  1. Hangi telefonu alacağına karar veremeyen kişiler için tercihlerini netlestirecek bir yazı olmuş.Tebrikler.

  2. Piyasada aynı özellikte olup bu kadar farklı rakamların daha doğrusu yüksek rakamların olduğu bu süreçte telefon özellik ve maliyet karşılaştırma açısından güzel bir yazı olmuş. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir