Saç Maşası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

2 dk'lık okuma süresi

Konu saçımıza geldiğinde hepimizin birbirinden farklı zevkleri ve ihtiyaçları olabiliyor. Bu sebeple piyasada bulunan saç maşası çeşitleri de gün geçtikçe artıyor. Kendine en uygun saç maşasını bulmak için ise birkaç kriteri göz önünde bulundurman gerek.

Öncelikle hangi kalınlıktaki maşanın saçına daha iyi şekil vereceğini belirlemeli, nasıl bir dalga istediğini bilmelisin. Piyasadaki saç maşalarının kalınlığı 9-50 mm arasında değişebiliyor ve her bir kalınlıktaki maşa farklı bir isteğe hitap ediyor. Daha sık ve bukleler elde etmek için ince maşaları, geniş ve gevşek dalgalar elde etmek için ise kalın maşaları tercih etmelisin.


saç maşası

İnce telli, düz ve zor şekil alan saçlara sahipsen daha ince maşalara yönelmelisin. İnce saç maşası ile yapılan sık bukleler gün içinde sönse bile dalgalarını gevşek yapılan dalgalara oranla daha uzun süre koruyabilirler ve daha hacimli görünürler. Kalın telli ve gün boyu şeklini koruyabilen saçlara sahipsen, kalın maşaları tercih etmen yararına olacaktır. Böylelikle kabarma durumunu en aza indirebilir ve dalgalarını sabit tutabilirsin.

İnce Saç Maşaları

saç maşası

9-12-15 mm aralığındaki saç maşaları istediğin sık ve kabarık bukleleri yapmak için en ideal seçeneklerdir. Genel olarak orta ve kısa boylu saçlarda kullanıldıklarında daha verimli bir sonuç alınması mümkündür. Eğer saçların kendiliğinden kıvırcıksa ve birkaç rötuşa ihtiyaç duyuyorsan bu modellleri tercih edebilirsin.

19 mm çapa sahip maşalarla ise daha doğal bukleler elde edebilmen mümkündür. Diğer ince maşalara kıyasla daha daha gevşek sonuçlar alabileceğin bu saç maşası ile vintage görünümlerini tamamlayabilirsin. Lob ya da Bob saç kesimlerinde de bu maşa oldukça kullanışlıdır.

25 mm Maşalar

Bu boyuta sahip maşalar en çok tercih edilenler arasında yer alır. Çünkü her boydaki ve tipteki saça hitap etmelerinin yanı sıra saça verdikleri doğal dalgalar ile dikkat çekerler. Bu boyuttaki maşaları kullanmanın ardından tarak yardımıyla açıp sprey ile sabitlersen, gün boyu kalıcı dalgalar elde edebilmen mümkündür.

32-38 mm Maşalar

38-38 mm maşalar genellikle daha gevşek dalgalar elde etmek için kullanılır. Uzun saçlara sahipsen, hacmini kaybetmeyen saçlara sahip olmak için bu tarz maşaları tercih edebilirsin. Fakat kısa saçlılar için uygun değildir.

saç maşası

Wag Maşalar

Bu tür maşaları çoğu yerde su dalgası maşası olarak görebilirsin. Wag maşalar oldukça doğal görünen ‘beachy waves’ görüntüsünü elde etmemizi sağlar. Kullanımı oldukça kolay olduğundan tercih edilebilir. Wag maşalar ile geniş dalgalar elde edeceğinden, şeklini koruması adına kullanımdan sonra saç spreyi kullanmanı öneririm.

Tüm bu boyut ve tür özelliklerinin yanında dikkat etmen gerek etmen gereken diğer husus ise maşanın materyalidir. Örnek olarak seramik plakalı bir saç maşası tercih ettiğin takdirde saçlarının kurumasının önüne geçebilirsin. Bunun yanında ısı ve iyon ayarı da oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Saçına uygun olmayan, yüksek ısı seviyesine sahip maşalar saçlarına zarar verebilir, iyon özelliğine sahip olmayan maşalar saçlarını kabartabilir.

Senin için en uygun maşayı senin yerine bizim bulmamızı istersen, yapman gereken tek şey buraya tıklamak. Unutma, senin için buradayız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir