Evden Çıkmana Gerek Yok: Sana Yeni Bir Beceri Kazandıracak Uygulamalar

4 dk'lık okuma süresi

Artık evde eskisinden de fazla zaman geçiriyoruz. Bu süreyi daha verimli hale getirmek için kendimize sözler verip bu sözleri unuttuğumuz da oluyor. Ancak umutsuzluğa mahal yok, bu yazıyı okumaya başlamışsan, bu sözleri tutmaya çok yakınsın demektir! Evden çıkmadan kendini geliştirebileceğin, yeni bir dil, yeni bir egzersiz programı ya da yeni bir enstrüman öğrenebileceğin, sana yeni bir beceri kazandıracak uygulamalar var. Bu yazımızda bu uygulamaları derledik. 

Yeni Bir Enstrüman Öğren ya da Kendini Geliştir

Bir enstrümanı çalmayı öğrenmek ve bu alanda kendini geliştirmek için çok fazla zaman gerekebiliyor. Ancak, bir enstrümana hakim olmaya başladığında buna değdiğini anlayabilirsin.

Şimdiye kadar enstrüman dersi almak için yeterli zamanının ya da buna ayıracağın bir harcamanın olmadığını düşünsen bile bu uygulamalar ile yeni bir fırsatın var!

Trala: Learn Violin

Beceri Kazandıracak Uygulamalar

Violin ailesinin en popüler üyesi olan keman çalmayı öğrenmek için azim ve sabır gerekiyor. Trala ise keman öğrenmek için etkili teknikleri olan bir uygulama. Eğlenceli ve basit keman dersleri içeren bu uygulamayla 300’den fazla keman dersi alarak kendini geliştirebilirsin.

Keman çalarken yaptığın hataları görebilir ve dünyaca ünlü kemancıların derslerini takip edebilirsin. Uygulamanın Türkçe dil desteği bulunmuyor.

Yousician

Beceri Kazandıracak Uygulamalar

Bu uygulama ile gitar, piyano ve ukulele gibi farklı enstrümanları nasıl çalacağını öğrenebilirsin. Uygulamanın içeriğinde seçeceğin enstrümanla ilgili dersler ve pek çok örnek parça bulunuyor. Ekstra materyale ihtiyaç duymayacağın Yousician ile enstrümanın ve müzik öğrenme iştahından başka hiçbir şeye ihtiyacın yok.  

Uberchord

Beceri Kazandıracak Uygulamalar

Gitar çalmayı öğrenmek isteyenleri buraya alalım! Kolay ve hızlı bir şekilde gitar çalmayı öğrenebileceğin bu uygulamayla gerçek zamanlı dönütler alabilir ve kişisel gelişim evrelerini istatistikler ile takip edebilirsin. Güncel müzik listesi sayesinde sevdiğin şarkılarla çalışabilirsin.

Yeni Bir Dil Öğrenmene Yardımcı Olacak Uygulamalar

Yeni bir beceri kazanmak denildiğinde ilk akla gelenlerden bir tanesi de dil öğrenmek. Son derece popüler olan dil uygulamalarını indirerek, öğrenmek istediğin dilde yapılan haberleri, podcastleri, dizi ya da filmleri takip ederek boş zamanlarında yeni bir insana dönüşebilirsin.

Duolingo

Beceri Kazandıracak Uygulamalar

Sana yeni bir beceri kazandıracak uygulamalar arasında yer alan Duolingo ücretsiz olarak İngilizce ya da diğer dilleri öğrenebileceğin, en çok öne çıkan dil öğrenme uygulamalarından biri. Ücretli versiyonu da bulunan uygulama farklı öğrenme türleri ile dil öğrenimini destekliyor. 

Busuu

Beceri Kazandıracak Uygulamalar

Hızlı dil öğrenme mottosu ile yola çıkan Busuu pek çok farklı dili öğrenmeni sağlayacak dersleri bünyesinde barındırıyor. Öğrenme ve eğlenceyi bir araya getiren bu uygulamayla yabancı kelimelerin telaffuzunun nasıl yapıldığını da detaylı bir şekilde öğrenebilirsin. 

Cambly

Beceri Kazandıracak Uygulamalar

“İngilizcem iyi ama pek konuşamıyorum” diyorsan konuşmanı geliştirmek için kullanabileceğin bu uygulamayla ana dili İngilizce olan eğitmenlerle konuşabilirsin. Cambly’de 10 dersi tamamladıktan sonra online İngilizce öğrenme sertifikası alabilirsin. 

Harekete Geç 

Spor yapmak bağışıklığı güçlendirmek, forma girmek, mutluluk hormonu salgılamak ve diğer pek çok şey için eşsiz bir fırsat. Spor yapmayı sevmiyorsan belki de senin için doğru olan egzersiz bulamadığın için bu şekilde düşünüyorsundur. İşte sana farklı egzersizler yapmanı sağlayacak birkaç uygulama. 

Nike Training Club

Beceri Kazandıracak Uygulamalar

Senin için doğru antrenmanları bulan ve harekete geçmeni sağlayan bir uygulama. Farklı bölgelerine odaklanarak çalışabileceğin bu uygulamada ekipman seviyeni belirleyerek kolayca spor rutinini gerçekleştirebilirsin. Yoga ve fitness derslerini takip edebileceğin Nike Training Club’da 185’ten fazla egzersiz, uzman eğitimciler, ayrıca evde antrenman koleksiyonunda farklı seçenekler var. Ücretsiz olması da diğer bir güzel yanı.

Yoga / Lotus

Beceri Kazandıracak Uygulamalar

Yoga hem rahatlamak hem de vücuda güç ve esneklik kazandırmak için oldukça uygun bir spor. Lotus ise yoga uygulamaları arasında en geniş içeriğe sahip olması ile öne çıkıyor.

Farklı eğitmenleri ile sana uygun duruşları ve egzersizleri bulabileceğin bu uygulamanın ücretli olduğunu belirtmeliyim, ne yazık ki üyelik almadan yapabileceğin fazla bir egzersiz yok.

Yeni Bilgiler Öğren

Yeni bilgiler öğrenmek hem arkadaşlarınla konuşacak daha fazla konu bulmanı hem de yeni beceriler edinmeni sağlayan bir etkinlik. Sonuçta yatırımın en güzeli de kendimize yaptığımız. Öyleyse durma, yeni bir şeyler öğren!

Coursera: Learn New Skills

Beceri Kazandıracak Uygulamalar

Pek çok farklı alanda yeni bilgiler öğrenerek kendini geliştirmene olanak sağlayan bu uygulama ile iş, sanat, bilgisayar, programlama, mühendislik ya da sağlık gibi pek çok öğrenme alanı bulunuyor. Boş zamanları değerlendirmek ve yeni bir beceri kazanmak için harika bir uygulama.

Anki

Bir şeyleri hatırlamanın daha kolay yollarını sunan bu uygulama ile aktif bir şekilde dil öğrenebileceğin gibi tıp ve hukuk sınavlarına hazırlanabilir, uzun şiirleri ezberleyebilirsin. Flashcard’lar ile geleneksel çalışma metotlarının ötesine geçerek kendini geliştirebilirsin.

Youtube

Sana yeni bir beceri kazandıracak uygulamalar arasında en geniş içeriğe sahip uygulamalardan biri! Öğrenmek isteyeceğin neredeyse tüm beceriler için hazırlanan binlerce videoya erişebileceğin YouTube yeni bir beceri kazanmak için kullanılabilecek en etkili ücretsiz (Premium’a geçmen için buzdolabına bile reklam koyacak hale gelse bile) uygulamalardan bir tanesi. Adobe ya da Autodesk programlarını açıklayan yüzlerce dersi izleyerek bu programları öğrenebilirsin. Sipariş ettiğin dolabı nasıl monte edebileceğini öğrenmekten tıkalı lavaboyu nasıl açacağını öğrenmeye uzanan geniş bir içeriğe sahip.

Spotify

Belki de müzik dinlerken Spotify’da saatler geçiriyorsundur. Ancak Spotify’ı da etkili bir öğrenme rutinine çevirebileceğin bir fırsatın var: Podcast’ler.

Türkçe ya da diğer dillerde dinleyebileceğin pek çok podcast bulunuyor. Bu yayınlarla İngilizceni geliştirebilir, genel kültür bilgini genişletebilir, kariyerin için taktikler alabilirsin.

MasterClass:Learn New Skills

Öğrenmek istediğin her ne ise o alanda tüm dünyada tanınan insanların tecrübelerinden yararlanabileceğin, oldukça geniş içeriğe sahip ve kaliteli bir uygulama. Ancak gülün dikeni olduğu gibi bu uygulamanın da yalnızca ücretli versiyonu var. Ayrıca Türkçe dil desteği bulunmuyor, İngilizceni geliştirmek için güzel bir fırsata dönüştürebilirsin.


Boş zamanlarında kendini geliştirmek için sana yardımcı olacak pek çok uygulamaları listelediğimiz yazımızın sonuna geldik. Yeni bir beceri kazanmak için ihtiyacın olabilecek ekipmanlardan senin için en iyi olanını bulmak için hemen aşağıdaki butona tıklayabilirsin.

Black Friday / Efsane Cuma İndirimleri 2020

Eda Balcı
2 dk'lık okuma süresi

Ev: Sinemanın Yükselen Mekanı

Betül
4 dk'lık okuma süresi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir