Ütü Yapmayı Kabus Olmaktan Çıkaran 4 Ütü

3 dk'lık okuma süresi

Ev işleri arasında en çok vakit alan, herkesin kabusu olan ütü yapmak… Yorucu bir iş olduğu doğru, ama bunu kolaylaştırmak tamamen sizin elinizde. Doğru seçilen bir ütü ile ütü yapmak çok daha zevkli ve kolay bir hale gelebilir elbette.  Kısacası, ütüye harcadığınız vaktin boşa gitmemesi ve ütünün bir kabus olmaktan çıkması için ütü tercihiniz çok kritiktir. Biz, bu yazımızda, sizi üzmeyecek, verdiğiniz paranın hakkını verecek ütüleri bir araya getirdik. 
Ütü alırken nelere dikkat etmeliyiz?

  • Alabileceğiniz ütü tipleri biraz çeşitli. Kullanım amacınıza göre tercih edeceğiniz ütü değişebilir. Ütülerinizi biriktirip bir anda yapmayı tercih ediyorsanız buhar kazanlı ütüler, daha hızlı ve kısa sürede ütü yapıyorsanız klasik buharlı ütü çeşitlerini değerlendirmeniz daha faydalı olacaktır. Seyahat tipi ütüler de küçük boyutlarıyla valizinizde fazla yer kaplamayacak şekilde tasarlanmıştır. Ütü masasına ihtiyaç duymadan ütü yapmak istiyorsanız askıda ütü çeşitlerini de inceleyebilirsiniz. Biz bu yazımızda ağırlıklı olarak evde kullanılacak ütü çeşitlerini inceledik. 
  • Buhar gücü, bir ütüde bakılması gereken ilk özelliktir. Bir ütüde iki farklı buhar gücü olur. Sürekli buhar gücü ve şok buhar gücü. Sürekli buhar gücü minimum 45 g/dk olursa ütü yapmak artık kabus olmayacaktır. Buhar gücü yüksek ütüler sayesinde kırışıkları açmak için çok uğraşmanız gerekmez. Fakat bazı kumaşlar diğerlerine göre daha zor açılırlar. Bunun için ütülerde şok buhar özelliği bulunur. Şok buhar gücü minimum 90 g/dk olması önerilir. 
  • Watt gücü de ütüde dikkat edilmesi gereken bir özelliktir. Yüksek watt gücüne sahip ütü çeşitleri daha fazla elektrik harcamasına rağmen kırışıklıkları çok daha kolay bir şekilde açmanıza yardımcı olur. Hem tasarruf etmek hem kolayca kırışıklıkları açmak istiyorsanız 2000-2400 Watt gücü sizin için ideal olacaktır. 3000 Watt’a kadar ütü çeşitlerini bulabilirsiniz.
  • Ütü tabanı da dikkat edilmesi gereken bir başka özellik. Söz konusu ütü tabanları olduğunda karşınıza birçok seçenek çıkacak. Çelik, teflon, seramik, titanyum, steamglide, durilium, ultragliss vs. Aslında bu isimlerden bazıları markaların tabanlara verdikleri özel isimler. Yani, doğrudan malzemenin adı değil. Ütünün kumaşların üzerinde kolaylıkla kayabilmesi açısından ütü tabanı önemlidir. Bu açıdan seramik tabanlar revaçtadır. Markalarının kendilerinin isimlendirdikleri tabanları da yazımızda incelemiş olacağız.
  • Son olarak ütü tabanındaki buhar delikleri sayısı da önemlidir. Buhar çıkan deliklerin sayısı ne kadar çoksa sizin için ütü yapmak o kadar kolay olacaktır.

Şimdi sizler için bir araya getirdiğimiz ütü modellerini incelemeye geçelim.

1.Philips GC5032/20 Azur Elite

Beni hiç yormayan bir ütü arıyorum diyenlere!
Philips markası yıllardır ürettiği elektrikli ev aletleri ile adından söz ettiren bir marka. Ütü denince de akla ilk gelen markalardan birisi. Listemizin ilk ürünü Azur Elite, akıllı teknolojiler ile donatılmış buharlı bir ütü. 4 farklı buhar moduyla zor kırışıklıkları bile kolayca açabilmenizi sağlar. Philips markasının isimlendirdiği SteamGlide tabanı sayesinde kumaş üstünde takılmalara sebep olmaz. Ütülenebilir kumaşlarda yanığa sebep olmayan teknolojisi ve buhar çıkışını kontrol eden hareket sensörüyle öne çıkan Azur Elite 3000 W güçle çalışır, sizi yormadan zahmetsiz bir ütü keyfi sunar.

2.Vestel OPAL S 5000

Ütü yapmayı sevdirsin, uygun fiyatlı olsun diyenlere!
Vestel markasının OPAL S 5000 modeli uygun fiyatlı ütü arayanlar için önerilecek ürünler arasında yer alıyor. 2800 W gücüyle ütü yapmayı eziyet olmaktan çıkarmayı hedefleyen buharlı ütü, seramik tabanı sayesinde de kumaş üzerinde başarılı bir kayganlık sağlar. Otomatik kapanma özelliği ile ufak kazalara karşı sizleri korur. Biriken kireçleri kendi kendine temizleme özelliği sayesinde uzun yıllar üstün performans gösterir.

3.Tefal FV9513 Ultimate Kireç Avcısı

Tasarruflu ütü arayanlara!
2600 W güce sahip olmasından kaynaklı listemizdeki ilk iki ütüye göre daha az elektrik harcayacağını söyleyebiliriz, bu açıdan daha tasarruflu diyebileceğimiz bir buharlı ütü modeli. Adından da anlaşılacağı üzere tam bir kireç avcısı. Bu sayede performansı düşmeyecek bir ürün. Durilium kaplama tabanı sayesinde kumaşlarda ekstra kayganlık ile beraber kolay bir kullanım sağlar. 200 g/dk şok buhar gücü ile inatçı kırışıklıklarda bile sizi zorlamaz. 

4.Rowenta DW6020

Sağlam olsun, yıllarca benimle olsun diyenlere!
Rowenta markasının bir modeliyle listemize devam ediyoruz. 2400 W güce sahip bu ütü sahip olduğu Ecosteam sistemi sayesinde 30% enerji tasarrufu vaadeden bir modeldir. Taban özelliği birçok üründen farklı olarak dayanıklı ve çizilmez 3 boyutlu lazer denen bir tabandır. 


Aradığın ütü bunlardan biri değil mi? Farklı bütçede, farklı özelliklere sahip bir ürün mü arıyorsun? Şimdi Price&Me’ ye girip Bana Ürün Öner’i kullanarak bütçendeki en iyi ürünü öğrenebilir, sana özel en uygun fiyatı bulabilirsin.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir