Yaşam Kalitenizi Yükseltecek, Fatura Dostu 5 Klima Önerisi!

4 dk'lık okuma süresi

Türkiye, 4 mevsimi düzenli olarak yaşayabilen bir ülke; dolayısıyla neredeyse her şehirde ideal ev sıcaklığına ulaşmak için yazın soğutma, kışın da ısıtma kullanılıyor. Soğutma dendiğinde aklımıza ilk olarak gelen klima, kışı çok çetin geçmeyen bölgelerimizde ısıtma amacıyla da tercih ediliyor. Peki klima seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Hangi klimaları tercih etmelisiniz? Bu cevapları bulabileceğiniz yazımızda 5 farklı klima önerisini sizler için derledik. 

 • Klima alırken ilk olarak cihazı konumlandıracağınız odaya ve konumuna karar vermelisiniz. Bu noktada montaj için gelen uzmanlardan yardım alabilirsiniz, fakat öncesinde karar verirken klimanın çok güneş almamasına ve dış üniteyle aralarındaki uzaklığın artmamasına dikkat etmelisiniz. Bu ikisi klimanın verimliliğini düşürecektir. 
 • Seçtiğiniz odanın büyüklüğüne göre alacağınız klimanın kaç BTU olacağına karar vermeniz gerekiyor. BTU (British Thermal Unit) bir libre suyun sıcaklığını 63° F’den 64 °F’a çıkartmak için gereken enerji miktarıdır. Kullanacağınız odaya gereğinden yüksek BTU değeri klima almak ilk alım masrafınızı arttıracağı gibi faturanızı da şişirecektir. Düşük kapasiteli klima almak ise klimanızın istediğiniz oda sıcaklığına ulaşmak için sürekli çalışmasına sebep olur ve yine yüksek elektrik faturaları ödemek zorunda kalabilirsiniz. 

Peki odanızın ihtiyacı olan BTU değeri nasıl hesaplanır? İnternette BTU hesaplamak için bir çok araç bulabilir, alacağınız markanın yetkili servisinden evinize gelip ölçmelerini isteyebilirsiniz. Kendiniz hesaplamak isterseniz ise kullanabileceğiniz 2 kolay yöntem bulunuyor. 

 • Oda metrekaresini 2.2’ye bölüp 1000 ile çarparsanız gereken BTU değerini yaklaşık bulabilirsiniz. Örneğin 26 metrekare bir odanın ihtiyacı yaklaşık  11.800 BTU’dur, 12.000 BTU bir klima almanız uygun olacaktır. 
 • Bir diğer yöntemde ise odanızın metrekaresini bölge katsayısı ile çarpıp kişi başı 600 BTU eklersiniz. 

Bölge Katsayıları : 

 • Akdeniz : 445
 • Ege : 423
 • Güneydoğu Anadolu : 462
 • Doğu Anadolu : 308
 • İç Anadolu : 346
 • Karadeniz : 385
 • Marmara : 385

Örneğin İstanbul’da 25 metrekare bir oda 25 x 385 = 9625. 4 kişi olduğunuzu varsayarak 12.000 BTU’nun yeterli olacağını söyleyebiliriz.  

 • Şimdi gelelim klima çeşitlerine. Hali hazırda satışta olan 4 farklı klima tipi karşımıza çıkıyor. Bunları duvar tipi split klima, salon tipi klima , kaset tipi klima ve portatif klima olarak sıralayabiliriz. Salon tipi ve kaset tipi klimalar genelde 24.000 BTU ve üstü olarak üretilirler, dolayısıyla ev için pek kullanılmazlar. Duvar tipi split klimalar sıklıkla evlerde kullanılan bir iç bir dış üniteden oluşan klimalardır. Kurulum gerektirirler, dolayısıyla bazı kullanıcılar mobil klimaları split klimalara tercih ederler. Fakat eğer kurulum imkanınız varsa daha yüksek performans için split klimalara yönelmelisiniz.
 • Klima alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli unsur, enerji verimliliği. Enerji verimliliğini hesaplamak için kullanılan bir takım hesaplama yöntemleri var, fakat son kullanıcının işini kolaylaştırmak için konulan enerji standartlarına dikkat etmeniz bu noktada yeterli. Alacağınız klimanın A+ ve üstü verimlilik sertifikasına sahip olduğundan emin olun. 
 • Alacağınız klimanın ortama verdiği havayı hangi filtrelerden geçirdiğini iyice araştırmalısınız. Çoğu klima toz filtresine ve koku filtresine sahiptir, fakat bazı klimalarda aktif karbon ve iyon filtreleri de yer alır. Bu filtreler hava kalitesini arttırır ve olası alerjenleri engellerler. 
 • Son olarak, alacağınız klimanın satış sonrası desteği de önemlidir. Klimalar düzenli bakım isterler ve bakımların aksatılması servis çağırmanızı gerektirebilir. Teknik servisi sağlam olan bilindik bir markaya yönelmeniz akıllıca olacaktır.

Kaç BTU klima alacağınıza karar verdiğimize göre, listemize geçebiliriz. 
Önemli Not: Listede bütün ürünlerin 12.000 BTU veya 18.000 BTU versiyonlarının linkleri yer alıyor, aradığınız diğer modellerin en uygun fiyatını Price&Me üzerinden bulabilirsiniz. 


DemirDöküm A5 (9.000/12.000/18.000/24.000)

Uygun fiyata verimlilik, geniş servis ağı! 
1954 yılında İstanbul’da kurulup, 2007’de de Vaillant Group bünyesine katılan DemirDöküm, “ısı konforu” ile özdeşleşmiş bir marka. Listemizin ilk ürünü olan A5’in bir de Performans versiyonu bulunuyor.  A++ soğutma ve A+++ ısıtma sertifikalarına sahip A5 versiyonu yeni nesil doğa dostu R32 soğutucu gaz ile çalışıyor. A5 aynı zamanda “I Feel” özelliğiyle birlikte geliyor. 

DemirDöküm A5 Performans (9.000/12.000/18.000/24.000)

A5’ten eksiği yok fazlası var, daha yüksek soğutma kapasitesi ve verimlilik!
Yukarıda da bahsettiğimiz gibi A5’in daha verimli versiyonu olan A5 Performans, A+++ soğutma ve A+++ ısıtma verim sertifikalarına sahip ve listemizin en verimli kliması.  A5 Performans diğer bütün özellikler açısından A5 ile aynı olduğu için fiyatı da bir tık daha yüksek. 

Gree U-Crown (9.000/12.000/18.000)

Premium özellikler, oda sterilizasyonu ve şıklık!
Listemizin bu ürünü global bir oyuncu olan Gree’nin üst seviye bir kliması. Sadece 17 Cm incelikteki U-Crown, verimlilik tarafında da şaşırtıyor. Minimumda 15 Watt enerji tüketimi sağlayan U-Crown, çıkardığı 19 dB ses ile bir yaprak kadar ses çıkarıyor. U-Crown aynı zamanda Cold Plasma özelliğiyle klimanın çalıştığı odaya plazmaları serbest bırakarak havanızı sterilize ediyor ve kokuları gideriyor. -30°C ile 54°C aralıklarında çalışabiliyor. U-Crown, arıza yaptığını kendi farkedip, kullanıcıyı uyarıyor ve gereken onarım ve yedek parça için yetkili servisi haberdar ediyor. Bütün bu üst seviye özellikler sahip U-Crown listemizdeki diğer ürünlere göre biraz daha pahalı. 

Baymak Elegant Plus (9.000/12.000/18.000/24.000)

Fiyat performans, geniş servis ağı! 
Baymak’ın Türkiye pazarında kendinden sıkça söz ettirmesini sağlayan Elegant Plus, aslında listedeki diğer ürünlere göre biraz daha eski bir model. Baymak’ın yeni modeli Elegant Prime çıkmasına rağmen Elegant Plus hala Türkiye’nin en çok satan klimalarından biri. Enerji verimliliği (A++), yaygın servis ağı (5 yıl garantili) ve dayanıklı yapısıyla ön plana çıkan Baymak Elegant Plus’a ve Elegant Prime’a da göz atmalısınız. 

LG ARTCOOL (12.000/18.000)

Uygun fiyata üst seviye özellikler!
Listemizin son ürünü Güney Koreli teknoloji devi LG’nin Artcool modeli. 10 Yıl garantili Artcool, son derece şık siyah detaylara sahip. Artcool 3 milyondan fazla iyonla 60 dakikada %99’un üzerinde sterilizasyon sağlıyor. Wi-Fi kontrolü sayesinde klimanızı evinizde bile değilken kontrol edebilirsiniz. LG Artcool A++ Soğutma ve A+ Isıtma sertifikalarına sahip. 


Listemizin sonuna geldik, eğer ihtiyacınıza yönelik üründen emin değilseniz ya da bütçeniz dahilindeki en iyi klimayı bulmak istiyorsanız Price&Me’nin “Bana Ürün Öner” aracını kullanabilirsiniz. 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir